آشنایی با انواع بیماری های رایج در گوسفندان

با اینکه شما می توانید با پرورش گوسفندان به یک درآمد خوب برسید و از گوشت، شیر و حتی پوست گوسفند بعنوان یک منبع درآمد استفاده کنید. اما این تمام کار نیست و شما باید به اندازه کافی از گوسفندان مراقبت کنید زیرا در صورت نگهداری نامناسب ممکن است دچار بیماریهایی شوند که نه تنها باعث مرگ و میر گوسفندان و ضرر مالی دامدار شود حتی باعث انتقال بیماری از طریق گوشت گوسفند و انتقال آن به انسان ها شود. از این جهت آشنایی با انواع بیماری های رایج در گوسفندان ضروری است و باید نسبت به درمان آن اقدام کنید.

بیماری آبسه پا و روش درمان آن

یکی از شیوع ترین بیماری هایی که بین گوسفندان وجود دارد آبسه پا می باشد که در بین پاهای گوسفند رخ می دهد و باعث ایجاد عفونت در آن می شود. به واقع یکی از دلایل ایجاد این بیماری وجود دانه های علوفه می باشد به همین جهت باید نسبت به درمان آبسه پا اقدام کنید که بهترین روش استفاده از پماد اکتیول می باشد.

شما برای درمان بیماری آبسه پا باید محل عفونت را با پماد اکتیول بمالید و سپس با اسکالپل یک شکاف در محل عفونت ایجاد کرد تا عفونت و چرک از آن خارج شود و سپس با آنتی بیوتیک و ضد ویروس ها نسبت به درمان آن اقدام کنید.

بیماری آرتریت و روش درمان

این بیماری معمولا در بین بره های چند ماه ایجاد می شود و به تورم مفصل معروف است. به نوعی هنگام تولد بره اگر شما مانع از عفونت بدناف نشوید ممکن است بیماری عفونی آرتریت ایجاد شود به همین خاطر با آنتی بیوتیک و انواع ضد باکتری ها باید  عفونت بد ناف را از بین ببرید.

بیماری آناپلاسموز یکی دیگر از بیماری ها می باشد که معمولا دلیل شیوع آن هم می تواند تجمع مگس ها باشد از علائم این بیماری  می توان به تب، اسهال، یبوست، کم خونی شدید در بین گوسفندان اشاره کرد. برای درمان این بیماری می توانید اقدام به تزریق تتراسیکین و آنتی بیوتیک ها کنید. توجه داشته باشید که بیماری آناپلاسموز باعث از بین رفتن تعادل گوسفندان می شود.

برای خرید گوسفند سالم از دامداری قائم گوسفند خود را انتخاب کنید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *