آشنایی با انواع سالن شیردوشی گاوداری ها

سود دهی بالای پرواربندی گاوها تنها منوط به نگهداری خوب آنهاست. فضای نگهداری گاوها باعث می شود که گاوها به خوبی از انواع بیماری ها در امان باشند. هنگام ساخت گاوداری شما باید به نقشه ساخت گاوداری به خوبی توجه کنید زیرا سالن شیردهی بسیار مهم است. با افزایش حجم شیر گاوها باید یک سالن شیردوشی خوب داشته باشید. در این مقاله شما را با انواع سالن شیردوشی گاوداری ها آشنا می کنیم.

تغییر شیردوشی از سنتی به مدرن

امروزه دیگر شما نیازی نیست به صورت سنتی اقدام به شیردوشی گاوهای شیری کنید. تنها کافیست با یک سالن شیردوشی مناسب گاوها را با استفاده از دستگاه های شیردوشی بدوشید. تغییر سیستم شیردوشی از سنتی به مدرن باعث افزایش فروش شیر و البته سوددهی بالای شما از پرواربندی گاوها می شود.

 انواع سالن شیردوشی گاوداری ها

با توجه به تعداد گاوهایی که شما دارید یک سالن شیردوشی باید یک طرفه یا دو طرفه ساخته شود.

  • گاوداری هایی که 25 الی 50 راس گاو شیری دارند نیاز به سالن شیردوشی 4 واحدی یکطرفه دارند.
  • گاوداری های بالای 100 گاو شیری نیازمند شیردوشی 4 واحدی دو طرفه هستند.
  • شیردوشی 46 واحدی یکطرفه مناسب گاوداری های با 200 الی 300 راس گاو شیری است.
  • شیردوشی 12 واحدی مناسب گاوداری های با 500 راس گاو شیری است.

معرفی انواع سالن شیردوشی برای گاوداری ها

1.سالن شیردوشی Abreast Parlours : ساده ترین سالن شیردوشی برای گاوداری های کوچک است که یک درب ورودی برای ورود گاوها دارد و یک درب خروجی برای خروج گاوهای شیری وجود دارد.

2.سالن شیر دوشی Tandem Parlours: این سالن شیردوشی طوری ساخته شده است که هر گاو یک جایگاه جداگانه دارد. حتی اگر شیردوشی یک گاو زیاد شود مختلی در دیگر گاوها ایجاد نمی شود.

3.سالن شیردوشی Herringbone Parlours : سالن هیرینگ بون معروف ترین سالن شیردوشی گاوداری هاست. این سالن شیردوشی به شکل مورب است  و گاوها پشت سرهم قرار می گیرند. هر ردیف از گاوها پس از شیردوشی می توانند از درب خروجی خارج  شوند.

4.سالن شیردوشی Trigon Parlours : این سالن شیردوشی مختص گاوداری های بزرگ است که حداقل 400 راس گاو شیری دارند. در این سالن شیردوشی دو درب ورودی و دو درب خروجی وجود دارد.

5.سالن شیردوشی Side-By-Side Parlours : به هنگام شیردوشی در این سالن تمامی گاوها پشت به پشت هم قرار دارند. پس از شیردوشی هر ردیف از گاوها از درب خروجی خارج می شوند.

6.سالن شیردوشی چرخان : این نوع از سالن های شیردوشی گاوها کاملا مدرن و پر هزینه است. البته با توجه به کارکرد سالن شیردوشی چرخان کاملا بصرفه است. این نوع سالن شیردوشی خود سه نوع وجود دارد که شامل :

    Rotary Abreast

    Rotary Tandem

    Rotary Herringbone


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *