آشنایی با نژاد گوسفند مهربان

اگر به دنبال خرید گوسفندان ایرانی هستید گوسفندان مهربان جزو نژاد گوسفندان گوشتی در ایران محسوب می شود و البته می توان گفت بهترین نژاد  گوسفندان دوقلو زا گوسفند مهربان است. اما همانطور که میدانید هر گوسفندی با توجه به شرایط آب و هوایی می تواند رشد کند پس بهتر است با نژاد گوسفند مهربان به خوبی آشنا شوید و اگر مناسب منطقه زندگی شما است اقدام به خرید گوسفند مهربان و بره آن کنید تا آنرا پرورش دهید.

زادگاه اصلی گوسفند مهربان در روستای مهربان شمال غربی همدان است و به واقع می توان گفت که گوسفند مهربان متعلق به همدان است اما این نژاد گوسفند که درصد دوقلوزایی بالایی دارد در زنجان و  کردستان هم یافت می شود.

خصوصیات ظاهری گوسفندان مهربان

  • قوچ مهربان دارای شاخ است اما میش مهربان شاخ ندارد
  • قوچ و میش مهربان سر و کله ای بدون پشم وزیر گردن آن خالی از پشم است.
  • رنگ قهوه ای رو به تیره و روشن و سیاه رنگ این نژاد از گوسفندان ایرانی است.

بهترین نژاد گوسفندان گوشتی برای پرورش گوسفند

به واقع بهترین نژاد گوسفند گوشتی در ایران گوسفند سنگسری است اما به دلیل وزن بالای گوسفند مهربان می توان آنرا جزو گوسفندان گوشتی نامید که به صورت میانگین روزانه از بدو تولد تا شش ماهگی نزدیک به ۱۷۰ گرم اضافه می کند و تولید شیر آن زیاد است.

همانطور که گفتیم این نوع نژاد گوسفند درصد دوقلوزایی بالایی دارد تا جایی که حتی 13 درصد توان دوقلوزایی دارند و از آنها به عنوانی نژاادی بصرفه برای تلفیق با گوسفند رومانف استفاده می شود.  و جالبتر اینکه بدانید که دومیلیون ۷۶ هزار و ۷۵۱ راس گوسفند که در همدان پرورش می یابد نزدیک به چهل درصد آن گوسفند مهربان است


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *