آشنایی با گوسفندان

گوسفند به عنوان حیوانی حلال گوشت نامیده می شود که امروزه در تمامی روستاها و حتی کوچ نشینان از آن بعنوان یک دام برتر برای پرورش استفاده می شود. به واقع آنچه که باعث می شود که گوسفندان جز دام هایی باشند که همه مایل به پرورش آن باشند سوددهی بالای آن است. از گوشت، پوست، شیر و حتی از چربی گوسفند هم می توان استفاده کرد.

آشنایی با انواع نژادهای گوسفندان

به واقع یکی از چیزهایی که شاید خیلی از ما با آن آشنا هستیم این است که فکر می کنیم هر گوسفندی که شاخ دارد نر است. اما این را باید به شما بگوییم که نژادهای مختلفی از گوسفندان در ایران و جهان هستند که حتی برخی از گوسفندان نر حتی شاخ ندارند و این بستگی به نوع ژنتیک و نژاد گوسفند دارد.

تفاوت بین میش و قوچ

به طور کلی گوسفند نر را قوچ می نامند و گوسفند ماده را میش می نامند. معمولا نمی توان گفت هر گوسفندی که شاخ دارد قوچ و گوسفند نر است بلکه ممکن است برخی از نژادهای گوسفندان نر در جهان اصلا شاخ نداشته باشند. پس به راحتی با دست زدن به دنبلان هر گوسفند می توانید نر یا ماده بودن گوسفند را تشخیص دهید.

گوسفندان وحشی

به واقع با اینکه گوسفند را حیوانی اهلی می دانند اما گوسفندان وحشی هم وجود دارد که معروف ترین گوسفند وحشی آرگالی Argali نامیده می شود.

بهترین نژاد گوسفند برای پرورش

باید به شما بگوییم که برای پرورش گوسفند در مرحله اول شما باید شرایط جوی هر منطقه را در نظر بگیرید. بعنوان مثال گوسفند نژاد کوردی با گوسفند نژاد گل از لحاظ قدرت بدنی و تحمل سرما و گرما متفاوت هستند پس شما با خواندن مقالات متفاوت و آشنایی با خصوصیات ظاهری و قدرت تحمل هر گوسفند می توانید آنرا بعنوان بهترین نژاد گوسفند در منطقه خود تعریف کنید.

خرید گوسفند به صورت آنلاین

امروزه نه تنها نیاز به گوشت و شیر گوسفند فراوان است بلکه حتی در مراسمات مختلفی از گوسفند بعنوان یک دام برای براورده کردن نذری استفاده می شود. شما می توانید با گرفتن شماره تماس سایت دام قائم بهترین گوسفند را سفارش دهید بدون اینکه نیاز به حضور شما در دامداری باشد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *