آشنایی با گوسفند نژاد شاروله

آشنایی با گوسفند نژاد شاروله

گوسفند نژاد شاروله یکی از مشهورترین نژادهای گوسفند در جهان و بومی کشور فرانسه است. این گوسفند از بهترین گوسفندهای نژاد گوشتی-شیری بوده و پرورش آن نه تنها در سراسر فرانسه بلکه در بسیاری از کشورهای جهان رایج است.  

تولید گوشت بالا از ویژگی های برجسته این نژاد است. این گوسفندان قدرت چرا بالایی داشته و مراتع آزاد و نیمه آزاد برای چرای آنها بسیار مناسب هستند. پاییز فصل جفت گیری این گوسفندان است.

یکی دیگر از بهترین ویژگی های این نژاد درصد دوقلوزایی بالای این نژاد است. بره های این گوسفندان لاشه ای سنگین و بدون چربی دارند و سرعت رشد آنها نیز قابل توجه می باشد. گوسفندان نژاد شاورله به دلیل دارا بودن ویژگی های مثبت تولیدی برای اصلاح نژادی گوسفندان دیگر مورد استفاده قرار میگیرند به طوری که کشور فرانسه هر ساله نیمی از مواد ژنتیکی گوسفندان صادراتی خود را از این گوسفندان تامین می کند.

خصوصیات ظاهری نژاد شاروله

این گوسفندان اغلب بدنی بزرگ و عضلانی دارند. کمر دراز، ران و کپل ماهیچه ای از بارزترین خصوصیات ظاهری این نژاد است. گوسفند نژاد شاروله پاهایی کوتاه و بدون پشم دارد.

آشنایی با گوسفند نژاد شاروله

ویژگی های تولیدی گوسفند شاروله

همانطور که گفته شد بره های این نژاد به سرعت رشد می کنند به طوری که افزایش وزن روزانه آنها در حدود ۳۵۱ گرم گزارش شده است. همین رشد سریع موجب شده که بره نر این نژاد در سن یک ماهگی ۱٫۸ کیلوگرم وزن داشته و پس از رسیدن به ۷۰ روزگی وزن آن حدودا به کیلوگرم ۱۵٫۹ می رسد. وزن یک گوسفند نر بالغ نژاد شاروله ۱۱۰-۱۷۰ کیلوگرم و وزن گوسفند ماده بالغ این نژاد ۸۰-۹۵ کیلوگرم است.میزان دو قلوزایی این نژاد نیز بسیار قابل توجه بوده و به ازای هر زایمان ۱٫۸ است.

پرورش نژاد شاروله

پرورش این نژاد به دلایل متعددی میتواند برای دامدار بسیار سودآور باشد.

ویژگی های خوب گوشتی: رشد سریع، لاشه با کیفیت و کم چرب، سازگاری بالا با تغییرات محیطی

ویژگی های خوب شیری: بلوغ زودرس، توانایی باروری و شیردهی بالا

آشنایی با گوسفند نژاد شاروله

درصد دوقلوزایی و میزان باروری در نژاد شایوله بسیار رضایت بخش است به طوری که اغلب این گوسفندان در فصل تولید مثل آبستن شده و در ماه دسامبر زایش دارند. درصد لاشه این بره ها حدودا  53- 50% بوده و غالبا کم چرب و عضلانی اند. گوسفندان نژاد شاروله دارای کمر و رانی ماهیچه ای و عضلانی هستند.

گوسفند نژاد شاورله از نظر تولید گوشت و شیر یکی از بهترین نژادها در جهان است. لاشه این گوسفندان نسبت به دیگر نژادها بیشتر بوده و در نتیجه بیشتر با هدف تولید گوشت پرورش داده می شوند. قوچ های نژاد شاورله برای اصلاح نژادهای دیگر و تولید بره هایی عضلانی بسیار مناسب هستند.

این گوسفندان سازگاری بالایی با تغییرات محیطی دارند به طوری که به راحتی میتوانند در سرمای سخت زمستانی زندگی کنند. قدرت چرای بالای این نژاد به گونه ای است که میتوانند تمام طول روز را چرا کنند.

امروزه گوسفندان نژاد شاورله در ۲۵ کشور جهان مانند کشورهای فرانسه، کانادا، سوئیس، لهستان، اسلواکی، ژاپن، ترکیه و چین پرورش داده می شوند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *