آشنایی با گوسفند نژاد کردی

 در این مقاله به صورت مفصل می خواهیم شما را با گوسفند نژاد کردی که جزو نژادهای گوشتی ایران محسوب می شود آشنا کنیم. آشنایی با انواع نژادهای گوسفندان ایرانی و جهان باعث می شود که شما با توجه به میزان مقاومت بدن گوسفند اقدام به خرید گوسفند و پرورش آن در منطقه زندگی خود کنید. زیرا هر نژاد گوسفند با توجه به میزان مقاومت بدنی خود می توانید در یک شرایط آب و هوایی مخصوص پرورش داده شود.

به طور کلی گوسفندان کردی به دو تیپ دشتی و کوهستانی تقسیم شده اند که گوسفندان تیپ دشتی مربوط به گوسفندان کردی خراسان است.

زادگاه اصلی گوسفند نژاد کردی

به طور کلی نژاد اصلی گوسفندان کردی در استان کردستان است. اما نزدیک به سیصد سال پیش شاه سطلان حسین صفوی کوردهای کردستان را به خراسان فرستاده است که از همین نوع کردهای کردستان اقدام به پرورش گوسفند در خراسان کرده اند که  البته الان گوسفند کردی تیپ دشتی می نامند.

به طور حتم به دلیل وجود آب و هوای کوهستانی در کردستان و نبود زمین های مسطح پروش گوسفند بهترین راه درآمد مردم کردستان است از همین رو می توان گفت گوسفند کردی مناسب مناطق کوهستانی است.

خصوصیات ظاهری گوسفندان کردی

  • گوسفند کردی تیپ کوهستان دارای رنگ سفید مایل به شکری است و دست و پایی قهوه ای دارد. میش و قوچ های آن بدون شاخ است یا در برخی از آنها قوچها دارای تکمه شاخ است.
  • گوسفند کردی تیپ دشتی هم نسبتا کیفیت پایین تری دارد اما مسلما دارای وزن سنگین تری نسبت به تیپ کوهستان است و از طرف دیگر رنگ پشم آن نخودی تیره است و دست و پا و کله آن قهوه ای و فاقد پشم است.

خصوصیات تولیدی نژاد کردی

  • میانگین وزن تولد بره‌ها 6 / 4کیلوگرم
  • میانگین وزن شیرگیری 20 کیلوگرم
  • میانگین وزن پشم 2 کیلوگرم
  • دوقلوزائی 10%


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *