بهترین جایگزین کنجاله سویا و ذرت برای تغذیه دام

آنچه مشخص است هنگام پرواربندی دام ها نیاز به تغذیه مناسب باعث افزایش وزن دام و حتی افزایش شیردهی آن می شود حتی تغذیه مناسب باعث افزایش کیفیت رشد پشم گوسفند می شود. از این روی اهمیت به تغذیه مناسب باعث می شود که با پرداخت هزینه انواع مواد مغذی و پروتیین چون کنسانتره، تفاله و ملاس چغندر، کنجاله سویا و ذرت را فراهم کنیم اما جالب است بدانید که بهترین جایگزین کنجاله سویا و ذرت نخود است.

فراهم شدن پروتیین مورد نیاز گوسفند با نخود

کنجاله سویا و ذرت مقدار زیادی از پروتیین دام زنده به خصوص گوسفند را فراهم می کند اما شاید جالب باشد که بدانید طبق تحقیقاتی که در فوریه 2008 توسط مجله دیری ساینس منتشر شده است در مدت هفتاد روز که روی 24 راس گاو هلشتاین انجام شده است از نخود بعنوان درصدی از کنجاله سویا و درصد از کنجاله ذرت استفاده شده است و در آخر مشاهده شده است که هیچ تفاوتی بین شیردهی گاو به هنگام مصرف نخود با مصرف کنجاله سویا و ذرت نیست.

به واقع در این تحقیقات 45 درصد از کنجاله ذرت و 78 درصد از کنجاله سویا را نخود جایگزین کرده اند و مشاهده شده است که تفاوت چشمگیری در شیردهی گاو هلشتاین به وجود نیامده است.

اهمیت استفاده از نخود بعنوان جایگزین کنجاله سویا و ذرت

مسلما به دلیل اینکه کشور ایران حاوی مقدار زیادی نخود است و حتی صادرات انجام می شود و درصد بالایی از نخود نسبت به کنجاله سویا و ذرت در بازار وجود دارد می توان در جیره غذایی دام ها بخصوص گوسفند از نخود استفاده کرد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *