تاثیر اقلیم آب و هوایی در پرورش گوسفند و بز

شاید بارها با خواندن مقالات سایت توجه کرده باشید که هر نژاد از گوسفند متعلق به یک منطقه است. به واقع هر نژاد گوسفند نسبت به زیستگاه اصلی آن مناسب پرورش است. به نوعی برخی از گوسفندان در برابر آب و هوای سرد مقاوم هستند و نسبت به هوای گرم بدنی ضعیف دارند. از این رو تاثیر اقلیم آب و هوایی در پرورش گوسفند و بز کاملا احساس می شود.

بهترین اقلیم برای پرورش دام

سوالی که خیلی از دامداران و کسانی که نسبت به پرواربندی گوسفندان اقدام می کنند می پرسند شرایط آب و هوایی مناسب برای نژاد گوسفندی است که قصد پرورش آنرا دارند. به طور حتم گوسفند رومانف با اینکه درصد دو‌قلوزایی و چند‌قلوزایی بالایی دارد اما نسبت به یک شرایط آب و هوایی و اقلیم خوب می تواند بهتر پرورش یابد.

به طور کلی به شرایط آب و هوایی یک منطقه چون باد، رطوبت، فشار اتمسفر، بارش و دما اقلیم می گویند.

شرایط ایران از لحاظ اقلیمی

به دلیل اینکه ایران  چهار فصل است به نوعی هر منطقه از آن می تواند برای یک نژاد از گوسفندان ایرانی و گوسفندان خارجی مناسب باشد. پس هر نژاد از گوسفندی می تواند در کشور ایران به خوبی پرورش یابد.

به طور کلی کشور ایران از لحاظ اقلیمی به چهار دسته تقسیم می شود که شامل :

  1. معتدل و مرطوب (سواحل جنوبی دریای خزر)
  2. سرد (کوهستان های غربی)
  3. گرم و خشک (قسمت مرکزی)
  4. مناطق ساحلی جنوب (گرم و مرطوب)

با اینکه مقاوم بودن گوسفندان نسبت به آب و هوای منطقه از ویژگی های بارز و مهم آن محسوب می شود اما احداث محل مناسب برای پرورش گوسفند و بز هم حیاتی و مهم است.

نکات رعایت شده هنگام ساخت محل نگهداری گوسفندان و دیگر دام ها

  1. حتما باید طویله یا محل نگهداری دام در جایی بلند نسبت به زمین باشد تا هنگام وقوع سیل و بارندگی شدید آب به صورت جاری وارد آن نشود.
  2. حتما محل نگهداری گوسفندان و دیگر دام هایی که آب و هوای سرد هستند باید رو به آفتاب باشد
  3. تجهیزات لازم چون آخور، آبشخور باید داخل طویه وجود داشته باشد تا دام به راحتی دسترسی کافی به خوراک و آب داشته باشد.
  4. بهتر است محل نگهداری و پرورش گوسفند در نزدیکی مراتع باشد زیرا چرا جزیی جدایی ناپذیر از زندگی گوسفندان و دیگر دام هاست
  5. تفاوت گوسفند و بز در این است که بز ها به دلیل وجود پوشش مو و کرک دارای مقاومت بالایی نسبت به سرما هستند در صورتی که گوسفند مقاومت کمتری نسبت به بز در برابر سرما دارند.
  6. بهتر است هنگام ساخت محل نگهداری گوسفندان آنرا دور تر از محل زندگی انسان ها بسازید تا از انتقال بیماری های مشترک انسان و دام چون تب مالت، سل، کیست هیداتیک، سیاه زخم و حتی میاز به دور باشند.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

1 دیدگاه

میلاد · مرداد ۲۰, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

سلام.برای مناطق گرم و مرطوب مثل استان بوشهر شما پرورش چه گوسفندی را پیشنهاد میکنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *