تاثیر مثبت خوراکهای مکمل بر پرواربندی گوسفندان

تاثیر مثبت خوراکهای مکمل بر پرواربندی گوسفندان

افزودن مکمل های خوراکی استاندارد در تغذیه یکی از بهترین و رایج ترین شیوه های موثر در پرواربندی گوسفندان است. این روش در تمام کشورهای جهان رایج بوده و و اغلب برای گوسفندان آبستن و شیرده توصیه می شود.

اگر تغذیه گوسفندان بیشتر شامل کاه و علوفه خشک و بی کیفیت است افزون مکمل های خوراکی به تغذیه گوسفندان یک امر ضروری خواهد بود. خوراکهای مکمل به دلیل دارا بودن مواد مغذي گوناگون میتوانند نیازهای تغذیه ای گوسفندان را تکمیل کرده و از طرفی سرعت پرواربندی آنها را افزایش دهند.

از رایج ترین و موثرترین مکمل های خوراکی گوسفندان میتوان به آجرهاي ليسيدني، دانه غلات (يولاف جو و گندم)، لوپن، علوفه، غلات، علوفه مرتع و كاه غلات اشاره کرد که در ادامه این مطلب با تاثیر آنها بر افزایش بهره وری گوسفندان بیشتر آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

بلوکهای لیسیدنی

این مکمل ها حاوی اوره و مواد معدنی آمونیاک شکمبه ای هستند که برای فعالیت جمعیت میکروبی مفید بسیار حیاتی هستند. بهتر است این مکمل ها دو تا سه بار در هفته به دام داده شود تا گوسفندان دچار کاهش وزن نشوند. این بلوک های لیسیدنی قیمت زیادی دارند اما تاثیر بسیار مثبتی بر پروابندی گوسفندان خواهند داشت.

دانه های غلات:

دانه های غلات رایج ترین مکمل های غذایی در پرواربندی گوسفندان هستند و از بلوک های لیسیدنی و شبدر ارزانتر می باشند.

دانه های غلات دارای مقدار قابل توجهی نشاسته هستند که به افزایش وزن گوسفندان کمک می کند. افزودن دانه های غلات به برنامه غذایی دام را باید از میزان کم شروع کرده و به تدریج آن را افزایش داد. اگر در ابتدا مقدار زیادی دانه غلات را به گوسفند بدهید ممکن است دچار مسمویت غذایی شود.

لوپن

لوپن یک مکمل خوراکی گران قیمت است اما به دلیل تاثیر بسیار مثبتی که بر افزایش وزن دام دارد خرید آن به همه دامداران توصیه می شود. لوپن حاوی مقدار کمی نشاسته است و به همین دلیل مصرف زیاد آن گوسفند را مسموم نمی کند.

این مکمل غذایی با ارزش حاوی پروتئین بوده و انرژی زا است. مصرف لوپن تاثیر مستقیمی بر افزایش رشد پشم گوسفندان دارد. لوپن بهترین مکمل غذایی برای گوسفندان است اما اغلب کشاورزان به دلیل قیمت بالایش، کاه را جایگزین آن میکنند.

کاه غنی شده

کاه غنی شده جایگزین مناسبی برای دانه های مکمل بوده و مصرف زیاد آن هیچ خطری برای دام ندارد. کاه غنی شده ارزان است و میتوان آن را به میزان انبوهی کاشته و به هنگام برداشت مقداری از آن را برای پاییز نیز انبار کرد.

آلکالاژ

آلکالاژ یا همان افزودن سدیم هیدروکسید به کاه موجب هضم آسان در گوسفندان شده و اشتهای آنها را افزایش می دهد. در این حالت کاه ارزش غذایی بیشتری پیدا کرده و به افزایش وزن دام نیز کمک میکند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *