تاثیر مستقیم تغذیه بر مدیریت تولید مثل گوسفندان

سوالی که خیلی از پرورش دهندگان گوسفندان هنگام خرید نژاد گوسفند می پرسند میزان درصد باروری، درصد دو قلوزایی آن است، اما جواب این سوال علاوه بر نوع نژاد گوسفندان بسته به نوع تغذیه گوسفندان دارد. یعنی شما می توانید با تغذیه مناسب قوچ ها و میش ها را آماده جفت گیری کنید و به نوعی با دادن مواد پروتئینی و مکمل غذایی مناسب باعث افزایش درصد باروری و در عین حال افزایش درصد دوقلوزایی گوسفندان شوید. پس به طبع تاثیر مستقیم تغذیه بر مدیریت تولید مثل گوسفندان کاملا مشهود است و می توانید با داشتن تعداد زیادی بره میزان فروش دام و فراوردهای دامی را افزایش دهید و سود بیشتری به دست آورید.

در مقالات متنوعی از اثر گذاری انواع داروهای تنظیم کننده زمان جفت گیری چون رگولین و سیدر گذاری گوسفندان گفته ایم اما مهمترین عامل تغذیه مناسب گوسفندان است که باعث افزایش درصد باروری، دو قلوزایی گوسفندان می شود.

SONY DSC

تنظیم وزن میش برای جفت گیری با تغذیه مناسب

یکی از عواملی که بر درصد باروری گوسفندان تاثیر مستقیم می گذارد وزن میش هاست. به نوعی اگر میش لاغر باشد شانس باروری در آن رو به کاهش است و از آن طرف چاق بودن بیش از حد میش ها باعث کاهش درصد باروری گوسفند می شود.

 شما باید بتوانید با تغذیه مناسب باعث حفظ وزن متعادل برای میش ها شوید تا بتوانند خود را برای جفت گیری آماده کنند. از این رو شما می توانید برای نگهداشتن وزن متناسب میش ها در طول روز زمانی را آنها گرسنه نگه دارید.

بالا بردن کیفیت تغذیه دام در فصل جفت گیری

همانطور که در مقاله ای توضیح دادیم شما می توانید درصد دو قلو زایی گوسفندان را با روش جیره فلاشینگ بالا ببرید. اما برای اینکه بتوانید میزان درصد باروری میش ها را افزایش دهید باید دو الی سه هفته قبل از زمان جفت گیری قوچ و میش ها تغذیه مناسبی به دام بدهید و خوراندن مواد پروتینی و انرژی زا باعث تخمک گذاری بهتر میش ها می شود.

یکی از خوراکی های مکمل که می تواند برای گوسفندان مناسب باشد استفاده از دانه غلات است که به میزان 250 گرم تا 450 گرم باید به جیره غذایی گوسفندان اضافه شود.

اگر شما مراتع خوبی برای چرا دام ندارید می توانید با اضافه کردن یونجه به جیره غذایی گوسفندان باعث افزایش قدرت باروری آنها شوید. و در عین حال حتما در دوران شیردهی و قبل از جفت گیری به میش ها شبدر ندهید که وجود هورمون استروژن در آن باعث کاهش شانس باروری گوسفندان می شود.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *