تغذیه مناسب برای گوسفندان پرواری

هدف از پرواربندی گوسفندان چاق کردن گوسفند و بره با روش تغذیه مناسب است. به نوعی با افزایش چربی داخل عضلات بافتی گوسفند چاق شدن گوسفندان به خوبی انجام می شود. اما قبل از فراهم کردن خوراک مورد نیاز گوسفندان ابتدا با خواندن مقالات و آشنایی با بیماری گوسفندان اقدام به خرید بره ها و گوسفندان بالغ و سالم کنید تا در طول دوره پرواربندی دچار مشکل و ضرر و زیان نشوید.

بهترین نژاد گوسفند برای پرواربندی گوسفند نژاد مهربان است که دارای وزن بالایی خواهد بود و سوددهی پروار این نوع نژاد عالی است. البته این نژاد گوسفند باید با منطقه شما سازگار باشد.

بهترین زمان شروع پرواربندی گوسفند سن 4 تا پنج ماهگی و پایان دوره پرواربندی سن 8 تا 9 ماهگی گوسفند است که دیگر گوسفند پیر می شود وپس از آن به سختی چاق می شوند.

بهترین نوع خوارک گوسفندان

درتغذیه گوسفند پرواری باید از مواد کنستانتره و علوفه خشبی  استفاده نمود اما به طور کلی مواد غذایی دیگری استفاده می شود که شامل موارد زیر است.

  • دانه جو
  • کاه ساقه خشک که ارزان ترین مواد غذایی برای گوسفندان است که خرد شده اما برای غنی سازی کاه را با کود اوره قاطی می کننند.
  • سبوس، غشاء خارجی دانه غلات است که ارزش غذایی زیادی دارد، برای دام راحت الحلقوم و ملین و فسفر زیادی هم دارد
  • فراهم کردن پروتین گوسفندان که با استفاده از کنجاله مازاد کارخانجات روغن کشی به مانند کنجاله سویا و تخم پنبه صورت می گیرد.
  • تفاله و ملاس چغندر که مواد قندی بدن گوسفند را فراهم می کند.
  • یونجه که به نوعی کلسیم، ویتامین و پروتین غنی در آن وجود دارد.

فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *