خصوصیات بزهای نژاد آلپاین

بز نژاد آلپاین جزو دسته بزهای شیری است که روزانه بالغ بر 4 تا 5 لیتر شیر می دهند. از این رو بهتر است برای پرورش بزهای شیری نژاد آلپاین را انتخاب کنید. اگر بخواهیم به خصوصیات بزهای نژاد آلپاین بپردازیم باید به مقاومت بالا بز با شرایط آب و هوایی اشاره کنیم. زادگاه بز آلپاین فرانسه است اما با استفاده از اصلاح نژاد و به موجب شیردهی بیشتر نژادهایی چون بز آلپاین آمریکایی، بز آلپاین صخره ای و… هم وجود دارد.

خصوصیات ظاهری بز نژاد آلپاین

  1. وزن : وزن بز ماده آلپاین بالغ بر 50 الی 60 کیلوگرم است در حالی که بز نر آلپاین حدودا 80 تا صد کیلوگرم وزن دارد.
  2. قد : بز ماده حدود 77 سانتی متر و بز نر حدود 85 سانتی متر قد دارد.
  3. رنگ بز آلپاین قهوه ای ، خاکستری تیره یا ابلق است.

علاوه بر خصوصیات بالا بز آلپاین دارای سینه ای پهن و عمیق و لگنی پهن بوده که به محکمی به پاهای بی نقص این بز متصل شده است. قبل از شیردوشی بز آلپاین پستان های بزرگ دارد که بعد از شیر دوشی پستان های آن جمع می شود.

بز آلپاین فرانسوی

بز آلپاین فرانسوی

خصوصیات ظاهری بز آلپاین

خصوصیات ظاهری بز آلپاین

محل پرورش بزهای آلپاین

زادگاه اصلی این نوع نژاد بز فرانسه است اما به دلیل وجود خواص ها و ویتامین های زیادی که دارد. در کشورهایی چون فیلیپین، هند و اندونزی پرورش داده می شوند.

خرید و فروش بزهای آلپاین

این نژاد در طی 296 روز 886 کیلوگرم شیر تولید می کنند. از این رو یک بار در صبح و یک بار عصر عملیات شیردوشی انجام می شود. وجود ویتامین های A، B،C ، E، K  در شیر و ساخت انواع فراوردهای لبنی چون ماست ، کره ، خامه و… با شیر بز نژاد آلپاین خرید و فروش بز آلپاین فراوان انجام می شود.

تغذیه مناسب برای پرورش بز آلپاین

حتما برای اینکه میزان شیردهی بز آلپاین بالا برود باید به آن علوفه تازه دهید.  قبل از عملیات شیر دوشی دادن غذاهایی چون یونجه خشک، علوفه سبز، ذرت کوبیده، پیلت و… باعث بالا رفتن شیردهی بز آلپاین می شود.

حتما برای پرواربندی بز آلپاین باید محل نگهداری یا همان آغل مناسب را داشته باشید و به صورت دقیق عملیات ضدعفونی و شستشوی محل نگهداری انجام شود تا مانع از بیمار شدن بزها شوید.

قیمت بزهای آلپاین

به دلیل مقاوم بودن بز آلپاین در برابر شرایط آب و هوایی و کم هزینه بودن بز برای پرواربندی خرید بز آلپاین کاملا بصرفه است. برای اطلاع از قیمت بزهای آلپاین تنها کافیست با شماره  تلفن های 09122005029-۲۲۳۲۲۱۰۰- ۷۷۹۳۰۰۴۹  تماس بگیرید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *