خواص شیر گوسفندی

گوسفند هم به مانند گاو و دیگر دام ها تنها برای استفاده از گوشت آن پرورش داده نمی شود. بلکه در هنگام پرواربندی گوسفند می توانید از فرآوردهای لبنیاتی گوسفند چون شیر و پنیر هم به عنوان یک منبع اقتصادی استفاده کنید. اما به طور کلی خواص شیر گوسفند نسبت به شیر گاو بیشتر است و از این جهت تفاوت شیر این دو دام را در این مقاله به شما می گوییم.

بهترین شیر در جهان

به طور کلی اگر بخواهیم بهترین شیر دام در جهان را معرفی کنیم شیر الاغ بهترین شیر است که در کشور لهستان و پرو فروخته می شود و حتی جزو گرانترین شیر محسوب می شود. اما فواید شیر گوسفند هم از گاو بیشتر است.

تفاوت بین شیر گوسفند و گاو

به طور کلی شیر گوسفند درصد چربی، گازویین و جامد بودن بیشتری نسبت به شیر گاو دارد و به طور کلی این نشان دهنده این است که پنیر گوسفند زودتر می گیرید. به طوری که در سه یا چهار کیلو شیر گوسفند می توان یک کیلود پنیرگوسفند گرفت اما برای گرفتن یک کیلو پنیر گاو باید حداقل ده کیلو شیر گاو استفاده شود.

  • درصد پروتیین شیر گوسفند بیشتر از گاو است
  • درصد چربی و گازویین و جامد بودن شیر بیشتر از شیر گاو است.

با اینکه شیر گاو را حتی بعنوان داروی ضد اسهال استفاده می کنند اما خاصیت شیر گوسفند بیشتر است و حتی در طب سنتی توصیه می کنند که هر جایی شیر گوسفند ننوشید مثلا اگر در صبحانه بعد از نوشیدن یک لیوان آب پرتغال یک لیوان شیر گوسفند بنوشید خاصیت خود را از دست می دهد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *