هیپوترمی در گوساله ها در صورت سرد بودن بیش از حد هوا و محل زندگی دام ایجاد میشود. این مشکل معمولا در روزهای سرد سال که دما بسیار کاهش میابد ممکن است اتفاق بیفتد. گوساله ها به طور طبیعی باید در محیطی با دمای تقریبی ۱۵٫۵ درجه سانتیگراد زندگی کنند و زمانی که دمای هوا و محل نگهداری آنها به کمتر از این حد برسد ممکن است در صورت عدم مراقبت دچار هیپوترمی شوند. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع هپوترمی در گوساله ها و نحوه درمان آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

مقدمه

هیپوترمی شدن گوساله ها در فصول سرد سال و در روزهایی که به دلیل سرمای زیاد، باد، یخبندان، برف و طوفان دما بسیار کاهش می یابد اتفاق می افتد. هیپوترمی شدن گوساله ها معمولا در دو نوع هیپوترمی اکسپوژر و هیپوترمی حاد یا ایمرژن ایجاد میشود که در ادامه بیشتر به آن میپردازیم:

انواع هیپوترمی

هیپوترمی اکسپوژر نوعی هیپوترمی است که ممکن است هم در گوساله های جوان و هم در گاوهای پیر ایجاد شود. در این نوع هیپوترمی، سرد شدن دمای بدن دام به صورت تدریجی ادامه پیدا کرده و شدیدتر میشود. اغلب این مشکل در گوساله های جوان، گاوهای مسن تر و یا لاغر دیده میشود. در هیپوترمی حاد یا ایمرژن بدن دام به یکباره دچار افت دمای شدید شده و تمامی سطح بدن آن پر از آب میشود.

شدت بروز هیپوترمی در گوساله ها

هیپوترمی معمولا در دو حالت ملایم یا شدید بروز میکند. در هیپوتری ملایم دمای بدن دام تا دمای ۳۰ درجه افت میکند اما در نوع شدید آن بدن گوساله دچار افت دمایی در حدود  21 تا ۲۹ درجه سانتی گراد میشود. زمانی که گوساله دچار هیپوترمی میشود دیگر قادر به مکیدن شیر نیست و نمیتواند شیر بخورد. همین عدم تغذیه خطر بروز بروز پنومونی و دهیدراتاسیون را در آنها افزایش میدهد که بسیار خطرناک است.

علائم

از مهمترین علادم بروز هیپوترمی در گوساله ها میتوان به سست شدن و بی حالی دام، یخ زدگی قسمت انتهایی گوشها و سرپستانکها، افت فشار خون وکاهش سرعت ضربان قلب و تنفس اشاره کرد. یکی از مهمترین علائم اولیه هیپوترمی قرمز شدن پوزه گوساله است بنابراین پس از تولد گوساله ها باید مرتبا آنها را معاینه کرد.

پیشگیری از هیپوترمی در گوساله

برای پیشگیری از سرمازدگی و هیپوترمی باید به محض تولد گوساله ها را سریعا خشک کرد و آغوز گرم به آنها خورانید. در صورت نیاز میتوان این آغوز گرم را با لوله مری یا شیلنگ مری به گوساله خورانید. خوراندن شیر گرم به گوساله ها نیز برای پیشگیری از هیپوترمی بسیار موثر است. گوساله هایی که دچار هیپوترمی شده اند را باید سریعا با جلیقه های مخصوص پوشاند و آنها را در جعبه های گرم کننده مخصوص برای یک مدت زمانی مشخص قرار داد. در شرایط سرمای شدید و باد و کوران باید بستری خشک و ضخیم برای گوساله ها فراهم کرد.

درمان دارویی هیپوترمی در گوساله

برای درمان هیپوترمی در گوساله ها یک روش دارویی معمول وجود دارد. در این روش باید محلولی از آب آشامیدنی (با دمای ۳۸ درجه) گوساله ۴۰ سی سی اتانول ۲۰% اضافه کرد و هر روز دو مرتبه از این محلول در حلق گوساله ها بریزید.

نقش تغذیه در درمان هیپوترمی

برای درمان هیپوترمی در گوساله نوع تغذیه نیز میتواند بسیار موثر باشد. در این شرایط تغذیه دام با مقدار زیادی پروتئین و ویتامین ها و مواد معدنی میتواند انرژی از دست رفته آن را بازگرداند. برای درمان هیپوترمی باید میزان شیردریافتی گوساله را به میزان ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش داد یا تعداد وعده های شیر را بیشتر کرد. برای گوساله هایی که از شیر خشک تغذیه میکنند نیز توصیه میشود از شیر خشک هایی غلیظ و پرچرب استفاده میشود.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *