دلایل سقط جنین در گاوها

سقط به معنای عدم موفقیت در آبستنی گاو یا مرگ گوساله داخل شکم گاو است که با علائمی همراه است. وجود فولیکول دائمی درگاو، کاهش غلظت پروسترون، استرس و تنش گرمایی بالا، وجود مقدار زیادی گوسیپول در جیره غذایی و… از دلایل سقط جنین در گاوها به شمار می آید.

عوامل محیطی گاوداری و حتی متابولیکی گاو و عواملی چون اضافه وزن یا کاهش وزن گاو آبستن می تواند از دلایل سقط جنین یا مرده زایی گاو شود. سخت زایی در گاو هم یکی از مشکلاتی است که ممکن است باعث مردن گوساله در داخل شکم گاو شود که با عمل سزارین یا استفاده از وسایل کمکی چون جک زایمان می تواند زایمان گاو را راحت کند.

دلایل سقط جنین در گاوها

تاثیر فولیکول و تخمک گاو در سقط جنین گاو

فولیکول های دائمی در گاوها باعث تولید تخمک های کم بارور می شود. فولیکول های دائمی هم به دلیل غلظت کم پروسترون در دوره فحلی گاو به وجود می آید.

نقش پروسترون در سقط جنین گاو

وجود غلظت کم پروسترون از میزان ضروری در بدن گاو باعث سقط جنین می شود. پروسترون مهمترین نقش را در زنده نگه داشتن نطفه گوساله دارد که باید میزان غلظت آن به حد استاندارد باشد.

زمان بندی صحیح

دادن پروسترون در هفته اول بارداری ضروری است. با این کار باعث زنده نگهداشتن نطفه در رحم گاو می شوید.

استرس گرمایی بالا

دمای بالای گاوداری از دیگر عوامل سقط است که می توانید از پنکه، آب پاش و آب سرد برای کاهش دما گاوداری استفاده کنید.

زمان بندی دقیق تلقیح مصنوعی با فحلی گاو

درصد بالایی از مرده زایی یا سقط جنین گاو به دلیل همزمان نبودن تلقیح مصنوعی گاو با فحلی بودن آن است. پس بهتر است هنگام تلقیح مصنوعی به زمان دقیق فحلی گاوها توجه کنید زیرا درصد بالایی از سقط جنین به دلیل همزمان نبودن تلقیح مصنوعی گاو با فحلی گاو می باشد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *