برخی تصورات در مورد تلیسه های باردار مخصوصا تلیسه های نزدیک به زایش اشتباه است که در این مطلب سعی کرده ایم ۴ تا از مهمترین آنها را که توسط دکتر Hoffman بررسی و مورد چالش قرار گرفته را برای شما شرح دهیم. مهمترین تصورات اشتباه در مورد تلیسه های نزدیک به زایمان عبارتند از: زمان دقیق دوره انتظار زایش، ارتباط مصرف ذرت سلیویی زیاد با افزایش وزن تلیسه ها، ارتباط بین مصرف زیاد نمک و ورم پستان و سن ایده آل تلیسه ها برای اولین زایش.

دوره انتظار زایمان چند روز است؟

بسیاری از دامداران فکر میکنند که دوره انتظار زایمان برای تلیسه های نزدیک به زایش ۲۱ روزه است اما دکتر هافمن عقیده دارد که این مساله لزوما صحیح نیست. عوامل زیادی مانند ژنتیک، جنس گوساله و فصلی بودن میتوانند موجب کوتاه شدن این زمان و زایمان زودتر از موعد شوند. از طرفی طبق بررسی های انجام شده اسپرم های امروزی موجب تولد گوساله هایی ۳ روز زودتر از زمان مورد انتظار میشوند. تنش حرارتی نیز میتواند تاریخ زایمان تلیسه ها را جلو بیندازد. زایمان زودتر از موعد نشان دهنده عدم آمادگی کافی تلیسه ها برای زایمان است. برخی از آنها ممکن است حتی دوره انتظار ۱۱ روزه داشته باشند.

تلیسه های باردار

جابجایی بیش از حد در گله نیز از دیگر عوامل موثر بر تغییر دوره انتظار زایش است. جابجایی تلیسه موجب میشود که چند روزی طول بکشید تا تلیسه جای دقیق خوراک و آب خود را یاد بگیرد و به یک هفته نیز برای پیدا کردن جای خود در بهاربند نیاز دارد. این جابجایی ها منجر تنش در سطح سلولی (تنش اکسیداتیو) میشود که در دروه انتظار زایش تغییرات ایجاد میکند.

تاثیر نمک جیره بر ورم پستان

گاهی مشاهده شده که تلیسه های در انتظار زایمان دچار ورم پستان ناشی از نمک میشوند. دکتر هافمن در بررسی هایی که انجام داده به این نتیجه رسیده که این تصور یک تصور اشتباه است. البته این آزمایش بر روی تعداد محدودی دام انجام شده و نمیتوان صد در صد آن را تایید کرد. طبق عقیده هافمن علت اصلی ورم پستان کاملا مشخص نیست. او میگوید احتمالا تنش اکسیداتیو تاثیر مستقیمی بر ورم پستان دارد. طبق تحقیقات انجام شده توسط وی با بالا رفتن سطح آنتی اکسیدانت های پلاسما ورم پستانی ۵ برابر کمتر میشود. طبق نظر وی بر اثر بیماری، واکسیناسیون، تراکم بیش از حد، آبستنی و جیره نامناسب ممکن است موجب شوند که مایعات در این بخش تجمع نمایند.

ارتباط مصرف ذرت سلیویی زیاد با افزایش وزن تلیسه ها

یکی دیگر از تصورات اشتباه در مورد تلیسه های نزدیک به زایمان ارتباط بین مصرف زیاد ذرت سیلو شده و چاق شدن تلیسه هاست. طبق نظر هافمن مصرف ذرت سیلویی زیاد لزوما تنها عامل چاق شدن تلیسه ها نخواهد بود. او میگوید احتمالا این تلیسه ها به دلیل عدم مصرف کافی NDF چاق شده اند. علوفه ای با میزان کم NDF میتواند از مهمترین عوامل چاق شدن تلیسه ها باشد. معمولا تلیسه ها ۱ درصد وزن بدن NFD دریافت میکنند و تلیسه های پای کل و تلقیح شده به جیره هایی با ۴۵ درصد NDF نیاز دارند. NDF برای تنظیم خوراک مصرفی و کاهش هزینه های خوراک ماده ای بسیار ارزشمند است مخصوصا برای تغذیه و پرورش تلیسه های جایگزین.

سن ایده آل تلیسه ها برای اولین زایش

یکی از رایج ترین تصورات استباه در مورد تلیسه های باردار سن ایده آل آنها برای اولین زایش است. بسیاری از دامداران گمان میکنند هر چه تلیسه در سنین کمتری نخستین زایش خود را داشته باشد سود بیشتری نصیب آنها خواهد شد. این تصور که تلیسه هایی که زودتر زایمان میکنند بازگشت شیر بیشتری خواهند داشت تصوری غلط است. در واقع هر چه تلیسه زودتر وارد گله شود زودتر نیز از آن خارج خواهد شد.

پایان

به طور کلی بهتر است سن اولین زایمان در تلیسه ها کنترل شده باشد و حتی الامکان تلیسه های یک گله سن اولین زایش تقریبا یکسانی داشته باشند. بهتر است تلیسه ها پیش از بارداری و در سن ۱۲ ماهگی بررسی و غربالگری شوند تا دام هایی با توان ژنتیکی کم، وزن کم و سابقه بیماری از گله حذف شوند.

دسته‌ها: پرورش گاو

فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *