روش های شماره زنی گوسفندان به صورت موقتی

برای پرواربندی و پرورش بهتر گوسفندان نیاز به خرید بره ها در فصل زمستان دارید. علاوه بر این شما باید اطلاعات کافی در مورد انواع بیماریهای رایج گوسفندان چون گندیدگی سم، آنتروتوکسمی و… داشته باشید. بهداشت و تغذیه مناسب باعث افزایش وزن دام ها و سوددهی بالا برای شما می شود. اگر می خواهید تمامی دام های خود را شناسایی کنید نیاز به شماره زنی گوسفندان و دیگر دام ها دارید. روش های شماره زنی گوسفندان به صورت موقتی شامل پلاک گوش، پلاک گردن و اسپری کردن است که در این مقاله به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

انواع روش های شماره زنی گوسفندان به صورت موقتی

  1. اسپری کردن
  2. استفاده از پلاک گوش
  3. استفاده از پلاک گردن

شناسایی دام ها با پلاک گوش

شما به راحتی می توانید تمامی دام ها و گوسفندان را با پلاک گوش شناسایی کنید. تنها کافیست گوش دام را سوراخ کنید و پلاک را روی آن بیندازد و شماره روی پلاک باعث شناسایی دام ها خواهد شد.

قیمت و فروش پلاک گوش دام

در ایران بهترین روش شماره زنی به صورت موقت استفاده از پلاک گوش است. شما می توانید با خرید پلاک های گوش در ایران که عموما بدون شماره است. با استفاده از ماژیک های مخصوص شماره دام را روی آن بنویسید حتی اطلاعاتی دیگر چون جنسیت، تاریخ تولد، تاریخ زایش را روی پلاک گوش درج کنید.

شناسایی دام ها با اسپری کردن

یکی از روش های قدیمی که تمامی دامدارها برای شناسایی دام ها استفاده می کنند استفاده از اسپری رنگی برای دام هاست. با پاشیدن اسپری رنگ روی دنبه یا روی سر گوسفند و دیگر دام ها به صورت کامل می توانند دام های خود را شناسایی کنند.

پلاک گردن روشی جدید برای شناسایی دام ها

این روش کاربرد کمتری نسبت به پلاک گوش و اسپری دارد. البته تمامی این روش های شماره زنی دام ها موقتی است و حتی ممکن است هنگام گم شدن دام ها به راحتی پلاک گوش، پلاک گردن گم شود.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *