روش های پرورش گوسفندان و سود حاصل از آن

همه ما در زندگی روزمره خود از گوشت گوسفند، پشم یا حتی شیر گوسفند استفاده می کنیم  از این جهت پرورش گوسفند دارای سود زیادی می باشد. اما این بدان معنا نیست که شما می توانید به راحتی با خرید گوسفند زنده و یا با پرورش  آن و پرورش بره پول زیادی به جیب بزنید بلکه شما باید به  صورت کاملا خوب پرورش گوسفند به روش پرواربندی را یاد بگیرید و در عین حال با نگهداری از آنها و بردن به چرا باعث افزایش وزن گوسفندان و فروش آنها و سود حاصل از آن شوید.

روش پرواربندی گوسفندان

  • تهیه و خرید خوراک دام و کنستانتره
  • تهیه جو و یونجه برای دام
  • بردن گوسفندان به چرا در زمان های مناسب

مسلما آنچه که ما از پرورش گوسفند و بره تصور می کنیم این است که آنها را برای چرا به مراتع غنی از علف می بریم. اما باید این را به شما بگوییم فصل زمستان مناسب چرا نمی باشد پس شما با خرید علوفه و یونجه وجو و کنستانتره باید در این فصل به خوبی از گوسفندان نگهداری کنید و علاوه بر آن محل نگهداری آنها که به نام طویه یا آغل گوسفند شناخته می شود مناسب باشد و بتوانید همیشه آن را ضد عفونی کنید تا مانع از بیماری گوسفندان شوید.

جلوگیری از بیمار شدن گوسفندان با تخلیه کود در دامداری گوسفندان

یکی از روش هایی که باعث ضدعفونی شدن محل جایگاه دام می شود تخلیه کود می باشد که به نوعی مانع از ایجاد بیماری گوسفندان می شود. زیرا اگر این کار را انجام ندهید باعث تجمع مگس ها و شپش ها می شود.

تشخیص بیماری گوسفندان و خرید گوسفند سالم

یکی از عواملی که باعث می شود شما در پرورش گوسفندان موفق باشید کسب اطلاعات از سایت های مختلف چون دام قائم است که به نوعی با تشخیص بیماری گوسفندان هنگام خرید گوسفند بتوانید تنها گوسفندان سالم را انتخاب کنید. همچنین از طریق تشخیص سن گوسفند می توانید تنها گوسفندان جوان را خریداری کنید زیرا گوسفندان پیر سوددهی بالایی ندارند. البته نکته آخر اینکه با اطلاع شما از انواع نژاد گوسفندان در ایران و جهان و با توجه به شرایط جوی و آب وهوایی منطقه خود می توانید بهترین نژاد گوسفند را برای پرواربندی انتخاب کنید.

شستشوی به موقع گوسفندان

هنگام ساخت محل نگهداری گوسفند وساخت آخور و آبشخور باید همیشه در شستشوی آن فعال باشید زیرا اگر به خوبی این کار را انجام ندهید ممکن است انواع بیماریهای شایع گوسفندان ایجاد شود و همین بیماری ها حتی منجر به مرگ گوسفندان شود.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *