روش های کاهش هزینه پرورابندی گوسفندان

هنگام پرورش گوسفندان یکی از مهمترین عواملی که باید در نظر بگیرید سلامت و درمان بیماری گوسفندان است. البته یکی از دلایلی که می تواند باعث ایجاد بیماری در دام ها شود وجود علوفه فاسد و مواد غذایی ناسالم است پس باید تا می توانید علوفه تازه و مواد خوراکی مناسب به دام ها بدهید. البته شاید با افزایش هزینه پرواربندی گوسفندان مواجه شوید که در این مقاله به خوبی روش های کاهش هزینه پرواربندی گوسفندان را شرح می دهیم تا با رعایت آن هزینه های خود را پایین بیاورید.

شناسایی گله گوسفندان : آنچه مهم است این است که هر روز گوسفندان و دیگر دام ها را چک کنید تا در صورت ابتلا به بیماری های عفونی ، تب برفکی و… سریعا دام بیمار را از گله جدا کنید. به خصوص اینکه هنگام چک کردن روزانه گوسفندان می توانید میش های باردار را شناسایی کنید و مراقبت های لازم را انجام دهید. همین شناسایی عاملی بر کاهش تلفات و ابتلا به بیماری گوسفندان و دیگر دام ها خواهد شد.

بالا بردن دانش خود : امروزه به دلیل وجود اینترنت و سایت های معتبر چون دام قائم به راحتی می توانید اطلاعات خود را در رابطه با انواع بیماری های گوسفندان و دیگر دام ها بالا ببرید که همین عاملی بر افزایش دانش شما و انجام کارهای پیشگیری بیماری می شود. حتی هنگام مراجعه دامپزشکان دقت کنید که هنگام بیماری چه کاری انجام می شود و حتی چه نوع دارویی برای گوسفند زده می شود.

اهمیت بردن دام ها به چرا : چرای سالم باعث سر زنده بودن و شاداب بودن گوسفندان می شود اما آنچه مشخص است هنگام برگشت به طویله باید محل نگهداری آنها تمیز باشد.

خرید مراتع : امروزه خرید یونجه و کنسانتره بسیار گران تمام می شود شما میتوانید با خرید مراتع باعث کاهش هزینه تغذیه گوسفندان شوید.

آب تمیز : یکی از عواملی که خیلی مهم است خوراندن آب تمیز به گوسفندان است. آبشخور را حتما همیشه تمیز نگهدارید.

خرید بهترین بره ها : هنگامی که می خواهید کار پرواربندی گوسفندان را انجام دهید باید توجه داشته باشید که خرید بره  به صرفه تر از خرید گوسفندان پیر و سن بالا است زیرا افزایش وزن آنها محسوس است و باعث افزایش سوددهی می شود.

بهداشت گوسفندان را رعایت کنید : حتما هنگام برش سم، پشم چینی بهداشت را رعایت کنید بخصوص اینکه استفاده از قیچی پشم زنی باعث آسیب زدن به گوسفند می شود و در عین حال هنگام برش سم هم بهداشت را رعایت کنید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *