کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند و گاو

به غده های سفید و مایع دار داخل گوشت گاو و گوسفند کیست سیستی سرکوس گفته می شود. کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند و گاو به دلیل وجود نوعی انگل لاروی به نام تینا ساژیناتا است که از بدن انسان یا گوشتخوارن چون سگ دفع می شود. با دفع انگل تینا ساژیناتا از بدن انسان و سگ گیاهان و علوفه که دام ها می خورند آلوده می شود و از این رو انگل وارد خون دام می شود و به بافت گوشت می رسد و پس از ۶۰ تا ۷۰ روز به صورت غده های صورتی مایع دار روی گوشت باقی می ماند.

کیست سیستی سرکوس در گوشت گاو و گوسفند به صورت یک چرخه شکل می گیرد. با مصرف گوشت مبتلا به غده های سفید انگل وارد بدن انسان می شود و رشد می کند تا جایی که هر چند وقت یک بار از بدن انسان توسط مدفوع خارج می شود. با الوده شدن گیاهان و علوفه با مدفوع انسان و سگ باز انگل وارد خون گوسفند و گاو می شود. به کیست داخل گوشت گاو سیستی سرکوس بویوس و به کیست داخل گوشت گوسفند سیستی سرکوس اویوس گفته می شود.

خوردن گوشت مبتلا به کیست سیستی سرکوس

این بیماری که به کرم گاوی نامیده می شود اگر به تعداد کم مثلا چهار تا باشد می توان مصرف کرد در غیر این صورت چنانچه غده ها بیشتر باشد مسلما مصرف چنین گوشتی جایز نیست.

درمان سیستی سرکوس

چنانچه در مرحله حاد باشد می تواند با خوراندن داروهای ضد التهاب ضد انگلی بیماری را درمان کرد در غیر اینصورت و ماندن انگل در بدن گاو و گوسفند به مدت شش ماه به هیچ وجه قابل درمان نیست و نمی توان از لاشه گوشت استفاده کرد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *