شرایط ایده عال برای موفقیت در پرواربندی گوسفندان

اگر می خواهید تعدادی بره را از گله های عشایری و روستایی خریداری کنید و با پرورش بره ها و افزایش وزن آنها را در زمان مناسب بفروشید باید یک سری شرایط مناسب برای نگهداری و پرورش گوسفند ایجاد کنید. شما باید برای موفقیت در پرواربندی گوسفندان حتما به زمان خرید بره و پرورش آن توجه کنید و البته انتخاب نژاد گوسفند خوب برای پرواربندی هم لازم و ضروری است.

پرواربندی تجاری به یک روش گفته می شود که سرمایه گذار گله ای ندارد  و با خرید بره از گله های روستایی و عشایری و تغذیه مناسب در طول دوره سه ماهه سعی در کسب در آمد بالا دارد.

بهترین زمان برای خرید و فروش بره

  • خرید و فروش بره یک فصل معین دارد البته اگر شما می خواهید بره با قیمت پایین خریداری کنید بهترین فصل برای خرید بره اردیبهشت ماه است زیرا اگر شما می خواهید بره را در فصل پاییز بخرید با افزایش قیمت بره مواجه می شوید و دلیل آن هم پروش بره در فصل زمستان است که با افزایش وزن آن همراه است.
  • دلیل فروش بره ها توسط عشایران در فصل بهار کوچ کردن آنهاست که سخت است بره ها را در فصل کوچ نشینی با خود ببرند و مسلما فصل جفت گیری بره ها انجام می شود به همین دلیل بره ها ده تا 12 ماهه را در فصل بهار می فروشند.

ایجاد شرایط مناسب برای موفقیت پرواربندی تجاری

  1. وجود یک جایگاه یا محل نگهداری مناسب در برابر حیوانات وحشی و…
  2. ساخت مکان اختصاصی شامل مکان باز به متراژ 9 متر و یک متر جایگاه بسته برای گوسفندان
  3. تهیه علوفه مناسب که به ازای یک کیلوگرم افزایش وزن گوسفند باید هشت کیلوگرم علوفه تهیه کنید و مواد  غذایی چون جو، یونجه، شبدر و.. به آن اضافه کنید.
  4. برای خرید دام با قیمت پایین بهترین فصل تابستان است.
  5. دوره پرواربندی سه ماهه است.
  6. بهترین نژادهای گوسفندان برای پرواربندی شال، زل، افشاری، بختیاری و مغانی است که به طور متوسط روزانه 200 تا 220 گرم افزایش وزن دارند.
  7. بهتر است دام هایی که خریداری می کنید 4 تا هفت ماهه باشد و وزن آنها سه کیلوگرم باشد.

بهترین نژاد برای پرواربندی باید دارای اندامی درشت و سالم، دست و پاي بلند و كشيده باشد و همچنین بهتر است شکمی کوچک و  فاقد افتادگي داشته و دچار ریزش مو، لنگش، اسهال و یا ترشحات بيني و اطراف چشم نباشد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *