مزایای استفاده از خوراک های مکمل برای گوسفندان

تغذیه مناسب گوسفندان شرط لازم برای پرورش مناسب گوسفندان است. از این رو ممکن است برخی از اوقات علوفه مناسب وجود نداشته باشد و حتی در روستا و مزرعه ای که هستید کاه غلات با کیفیت پایین موجود باشد همین دلیل باعث می شود که از مکمل های خوراکی برای دام ها استفاده کنید. از رو بر آن شدیم که در این مقاله شما را با انوع خوراک های مکمل آشنا کنیم و در عین حال مزایای استفاده از خوراک های مکمل برای گوسفندان را برای شما توضیح دهیم.

بهترین خوراک های مکمل که می توانید برای گوسفندان استفاده کنید شامل بلوک های لیسیدنی، کاه غنی شده، دانه غلات، لوپن می باشند.

بلوک های لیسیدنی خوراک کامل برای دام:

هنگامی که گوسفندان و دیگر دام ها از خوراک های کم پروتیین استفاده می کنند برای اینکه میزان اوره و مینرال های گوسفندان را تامین کنید حتما بلوکهای لیسیندی بهترین گزینه هستند. البته این بلوک ها طوری ساخته شده اند که آمونیاک بدن گوسفند را تامین کنند که برای فعالیت جمعیت میکروبی لازم است.

  1. حمل راحت و ساده بلوک ها
  2. گران بودن بلوک ها به دلیل وجود مواد مغذی زیاد

حتما از بلوک های لیسیدنی هر 2 تا سه هفته یک بار بیشتر استفاده نکنید.

افزایش رشد پشم گوسفندان با لوپن

دانه های لوپن ارزش غذایی بالایی دارند و گران تر از دانه های غلات محسوب می شوند و در عین حال به دلیل داشتن مقدار کمی نشاسته نسبت به دانه های غلات باعث اسیدوز و مسمومیت دام نمی شوند. به دلیل وجود پروتیین زیاد در لوپن افزایش رشد پشم گوسفندان را شاهده خواهید بود.

فواید استفاده از دانه های غلات

نسبت به شبدر و بلوک های لیسیدنی دانه های غلات ارزان تر هستند و به صرفه تر هستند اما به دلیل وجود نشاسته زیاد نه تنها باعث افزایش وزن گوسفندان می شوند بلکه مصرف زیاد آن باعث ایجاد مسمومیت غذایی گوسفندان می شود.

کاه غنی شده

کاه به دلیل ارزش غذایی کمی که دارد خیلی ارزان است و برای دامداران و پرورش دهندگان گوسفندان به صرفه است اما باید غنی سازی کاه انجام شود که به دو روش زیر انجام می شود.

  1. کاه غنی شده با آلکالاژ که به افزودن سدیم هیدروکسید به کاه گفته می شود و باعث هضم راحت گوسفندان می شود.
  2. افزودن اوره به کاه هم جزو روش های رایج در تمام کشورهای جهان است که برای غنی سازی کاه انجام می شود.

بهترین خوراک مکمل برای رشد گوسفندان لوپن است که البته محدود استفاده می شود و به نظر می رسد که استفاده از جو بصرفه تر است از این جهت اکثر پرورش دهندگان و دامداران گوسفندان اقدام به کشت جو می کنند.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *