معرفی نژاد گوسفند فشندی

گوسفندان فشندی یکی از گوسفندان شیری- گوشتی محسوب می شوند که مقاومت بالای آنها در برابر سرما و گرما باعث می شود که در هر منطقه ای به خوبی رشد کنند و تولید مثل خوبی داشته باشند. در عین حال گوسفندان فشندی که جثه ای نسبتا متوسط دارند قابلیت چرا در ارتفاعات و دشت ها را دارند و به طور کلی اگر در دشت ها به چرا مشغول باشند جثه ی بزرگتری خواهند داشت. در این مقاله به صورت کلی به معرفی نژاد گوسفند فشندی خواهیم پرداخت گوسفندی که زیستگاه اصلی آن شهر ستان ساوجبلاغ استان البرز است.

مشخصات ظاهری گوسفندان فشندی

این دسته از گوسفندان در ابتدا تولد به رنگ قهوه ای روشن تا تیره هستند اما هنگام بلوغ به رنگ های کرم، قهوه ای سیر، قهوه ای روشن ، قرمز روشن دیده می شود و در عین حال روی پیشانی آن لکه ای سفید وجود دارد.

نژاد گوسفندان فشندی گوشتی و شیری است زیرا در منطقه ساوجبلاغ به گوسفند شیری معروف است و تولید شیر و گوشت بالایی دارد.

پراکنش

ییلاق این گوسفند در مراتع مرتفع طالقان، کندوان، کرج، شمیرانات و قشلاق آن در حاشیه دشت قزوین، اوجبلاغ و شهریار می‌باشد

فصل زایمان گوسفندان فشندی

فصل زایش گوسفندان فشندی زمستان است و در عین حال درصد بالای باروری گوسفند فشندی به 95 درصد می رسد که نزدیک به 94.2 درصد به زایش منجر می شود و در عین حال میزان درصد چند قلوزایی گوسفند فشندی 0.5 است. طول بارداری گوسفندان فشندی هم 147 روز و طول شیردهی آن 132 روز است.

فروش بره فشندی

به طور کلی به دلیل رشد خوب بره فشندی و افزایش وزن جالب آن خرید بره فشندی زیاد است.

میش فشندی بدون شاخ است و در عین حال قوچ فشندی برخی دارای شاخ و برخی بدون شاخ هستند و در عین حال گوسفندان فشندی پشمی ضخیم دارند که از پشم آن انواع پارچه های پشمی، کفش پوش و اورکت ساخته می شود و در عین حال به دلیل ضخامت زیاد پشم آن به گوسفندان پشم قالی معروف هستند.

 

 


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *