گاو نژاد سرابی یکی از بهترین نژادهای گاو در ایران است که نوعی گاو شیری و گوشتی به حساب می آید. این گاوها جثه ای بزرگ داشته و جمعیتشان حدودا ۶۰ هزار راس است. گاوهای نژاد سرابی بیشتر در منطقه سراب و شهرستان‌هاي اطراف آن یعنی ميانه، اردبيل، خوي و گردنه حيران به صورت سنتی پرورش داده میشوند. جوانه گاوهای نر این نژاد در دیگر مناطق کشور نیز جهت پرواربندی پرورش داده میشوند. در ادامه با ویژگی های مهم این نژاد آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

تاريخچه

خاستگاه گاوهای نژاد سرابی همانطور که از نامشان پیداست مربوط به منطقه سراب است. مردم محلی منطقه در مورد تاریخچه پرورش این گاوها در سراب حکایات مختلفی نقل میکنند. برخی از آنها معتقدند که گاوهای سرابی توسط خوانین سرابی به این منطقه آورده شده و پرورش داده شده اند و برخی دیگر نیز میگویند یکی از خان های ایل شاهسون گاوهایی از نژاد دیگر را به این منطقه آورده که بر اثر آمیزش آنها با گاوهای بومی گاوهای نژاد سرابی بوجود آمده اند. بعضی از مردم نیز به نقل از گذشتگان خود میگویند که این گاوها از منطقه دیگری به آنجا آورده شده و در طی سالهای متمادی جمعیت آنها افزایش پیدا کرده است. نظریه دیگری نیز در این باره مطرح است که طبق آن در زمان پیش از مشروطه شخصی به نام امیربهادر تعدادی گاو را از کشور روسیه به این منطقه آوده که بر اثر آمیزش آنها با گاوهای بومی منطقه گاوهای سرابی امروزی پدید آمده اند.

رنگ گاو سرابی

رنگ گاوهای این نژاد غالبا در طیف زرد روشن تا قهوه ای سوخته قرار میگیرد. رنگ بدن برخی از این گاوها زرد بوده که لكه‌هاي سفيد بر روی آنها دیده میشود و در برخی دیگر موهای گردن و شانه سیاه رنگ است. رنگ بدن این گاوها در ناحیه پوزه، اطراف چشم ها و فرج ممکن است سفيد، كرم، سياه، خاكستري و یا ترکیبی از این رنگ ها باشد. ناحیه پستان های این گاو با موهايی زرد رنگ و نرم پوشیده شده است.

دیگر ویژگی های ظاهری

گاو نژاد سرابی دارای چشمانی براق بوده که رنگ دور حدقه آن معمولا قهوه‌اي ، سياه و یا مخلوطي از رنگ‌هاي ذکر شده میباشد. این گاوها دارای سری تقریبا کوچک، فکی کشیده و پیشانی قوس دار هستند. این گاوها غالبا شاخ دار هستند که رنگ آن از سیاه تا سفید متغیر است. شاخ این گاوها کوتاه بوده و به سمت عقب خمیده میشود. این گاوها دارای کوهان بوده و غبغبی کشیده و چین دار دارند. گاوهای نژاد سرابی از سمت پهلو بدنی ذوزنقه ای شکل دارند.

ویژگی های وزنی گاو سرابی

میانگین وزن گوساله نر این نژاد در بدو تولد ۲۷ کیلوگرم بوده و در ۶ ماهگی نزدیک به ۱۰۰ کیلوگرم میرسد. میانگین وزن گوساله ماده این نژاد در هنگام تولد ۲۵ کیلوگرم بوده و در ۶ ماهگی به بیش از ۹۰ کیلوگرم میرسد. متوسط وزن ماده بالغ ۳۵۰ كيلوگرم و متوسط وزن نر بالغ این نژاد ۵۶۰ کیلوگرم است.

ویژگی های تولیدی گاو سرابی

حداقل و حداكثر شير توليدي گاو سرابی در طی یک دوره شیردهی (صرف نظر از شیر مصرفی برای گوساله) در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۴۰۰ کیلوگرم است و در طول روز نیز میانگین شیر تولیدی از این گاوها حدود ۷ کیلوگرم است. شیر این گاوها نیز حدودا ۴٫۵ درصد چربی و ۴ درصد پروتئین دارد.

ویژگی های تولیدمثلی گاو سرابی

طول دوره آبستنی این گاوها حدودا ۲۸۳ روز بوده و درصد سخت زایی در این نژاد کم می باشد. تلیسه های این نژاد در هنگام اولین آبستنی وزنی در حدود ۲۶۵ کیلوگرم خواهند داشت.

دیگر ویژگی های برجسته گاو سرابی

گاو نژاد سرابی بهترین گاو نژاد کوهستان است که به دلیل قدرت بدنی بالاییش میتواند تغییرات محیطی را به خوبی تحمل نماید. این گاوها بسیار سازگار هستند و به راحتی میتوان آنها را در شرایط روستایی نیز پرورش داد. گاوهای سرابی مقاومت خوبی نیز در برابر بیماریهای مختف از خود نشان میدهند. از دیگر ویژگی های مهم این نژاد میتوان به تغذیه آسان و طول مدت بهره‌برداري قابل توجه‌ اشاره کرد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

1 دیدگاه

parviz nematy · ژانویه 13, 2020 در 6:49 ق.ظ

جناب ذوقی ، با سلام و سپاس از نگارش مطالب فوق پرسشی دارم که اگر اطلاعاتی در این خصوص داشته باشید خرسند میشم … ایا نژاد سرابی اصیل ( بدون اختلاط ) موجوده در کشور ؟ و دیگر اینکه این گونه در مناطق کوهپایه ای نه چندان سرد ( در مقایسه با منطقه سراب و اذربایجان ) امکان رشد و پرورش داره ؟ به طور مثال مناطق اطراف مشهد .. پیشاپیش از پاسختون سپاسگزار م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *