معرفی گوسفند نژاد دالاق

آشنایی با انواع نژاد گوسفندان ایرانی و جهان باعث می شود بهترین نژاد گوسفند در ایران را برای پرواربندی انتخاب کنید. هر منطقه ای گوسفندان مخصوص خود را دارد و سازگاری آنها با منطقه بهتر است. دامداران گوسفند در مناطق مراوه تپه و ترکمن صحرا از یک نژاد گوسفند به نام دالاق برای پرواربندی استفاده می کنند. گوسفند نژاد دالاق دارای جسته ای بزرگ و گوش های درازی است و حتی روی جمجمه میش و قوچ دالاق برجستگی وجود دارد.

پرورش گوسفند دالاق چه سودی دارد؟

این نژاد از گوسفندان ایرانی جزو دسته گوشتی محسوب می شود. البته پشم گوسفندان دالاق هم با کیفیت هستند و به طور کلی در سال دو بار پشم چینی انجام می شود که اوایل بهار و اواخر تابستان است.

در صورتی که دنبال گوسفندان شیری هستید اصلا گوسفند دالاق پیشنهاد نمی شود زیرا شیر کمی دارند. شیر گوسفند دالاق تنها برای مصرف بره ها و خود دامدار کافی است.

خصوصیات ظاهری گوسفند نژاد دالاق

  1. رنگ گوسفند در بدو تولد سیاه و قهوه ای تیره و در سن بلوغ رنگ متمایل به شکری
  2. برآمدگی روی بینی گوسفند دالاق کاملا مشهود است.
  3. گوسفند دالاق دارای دنبه ای متوسط و دنبالچه کوچک با خمیدگی S است.

بهترین فصل جفتگیری گوسفند نژاد دالاق

زیستگاه اصلی گوسفندان دالاق گلستان است. در فصل بهار بارندگی باعث می شود که مراتع سر سبز باشند و برای چرای گوسفندان خیلی خوب باشند. در فصل تابستان هم پس از برداشت جو و گندم گوسفندان دالاق از مزارع گندم و جو چرا می کنند. پس از برداشت گندم وجو بهترین زمان برای جفتگیری است که قوچ دالاق را به میان گله گوسفندان بیندازید.

خصوصیات تولیدی نژاد دالاق:

  1. میانگین وزن تولد بره‌ها: 8 / 4 کیلوگرم
  2. میانگین وزن 3 ماهگی بره‌ها: 23 / 5  کیلوگرم
  3. میانگین وزن بلوغ: 45 کیلوگرم

فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *