معرفی گوسفند نژاد ماکویی

گوسفندان نژاد ماکویی به دلیل داشتن تولیدات گوشتی و پشمی جزو گوسفندان پشمی گوشتی نامیده می شوند و جزو بهترین نژادهای گوسفندان ایرانی محسوب می شوند. این نژاد گوسفندان که دارای پشم با تارهای بلند الیافی هستند که به دلیل رنگ سفید آن قابلیت رنگ پذیری بالایی دارند و بیشتر در صنعت قالی بافی و رنگ رزی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید با خواندن این مقاله و معرفی گوسفند نژاد ماکویی از اهمیت پرورش این گوسفند مطلع شوید.

خصوصیات ظاهری گوسفندان ماکویی

این نوع گوسفندان نسبت به دیگر نژادهای گوسفندان بلند هستند و دارای پشم سفید رنگ هستند و اطراف دست و پا و دور چشم و پوزه های آن لکه های سفیدی وجود دارد که باعث تمایز این نوع گوسفندان از دیگر نژادها می شود.

زیستگاه اصلی گوسفند ماکویی

این گوسفند در آذربایجان غربی و شرقی پرورش داده می شود اما زیستگاه اصلی آن شهرستان مرند است و به دلیل وجود آب و هوای معتدل و مرطوب و کوهستانی شهرستان مرند و پرورش گوسفند ماکویی در این منطقه گوسفند ماکویی برای مناطقی که آب هوای معتدل و مرطوب و کوهستانی دارد مناسب پرواربندی است.

تولید گوشت و پشم زیاد گوسفندان ماکویی

این نوع گوسفندان دارای پشمی مناسب و مرغوب هستند تا جایی که قوچ های ماکویی نزدیک دو نیم تا سه کیلوگرم و بره های ماکویی از 850 گرم تا یک کیلو و صد گرم پشم تولید می کنند که باز هم به نوع نر و ماده بودن و سن گوسفند بستگی دارد . البته تولید گوشت گوسفند ماکویی هم بالا است تا جایی که قوچ های دارای سن چهار و پنج سال هستند بالغ بر 140 کیلوگرم وزن و 75 کیلوگرم وزن لاشه آنهاست و حتی بره های ماکویی که سن یک سالگی دارند و مناسب پرواربندی هستند نزدیک به صد کیلوگرم وزنشان است.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *