معرفی گوسفند نژاد ماکویی

گوسفندان نژاد ماکویی به دلیل داشتن تولیدات گوشتی و پشمی جزو گوسفندان پشمی گوشتی نامیده می شوند و جزو بهترین نژادهای گوسفندان ایرانی محسوب می شوند. این نژاد گوسفندان که دارای پشم با تارهای بلند الیافی هستند که به دلیل رنگ سفید آن قابلیت رنگ پذیری بالایی دارند و بیشتر در صنعت قالی بافی و رنگ رزی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید با خواندن این مقاله و معرفی گوسفند نژاد ماکویی از اهمیت پرورش این گوسفند مطلع شوید.

خصوصیات ظاهری گوسفندان ماکویی

این نوع گوسفندان نسبت به دیگر نژادهای گوسفندان بلند هستند و دارای پشم سفید رنگ هستند و اطراف دست و پا و دور چشم و پوزه های آن لکه های سفیدی وجود دارد که باعث تمایز این نوع گوسفندان از دیگر نژادها می شود.

زیستگاه اصلی گوسفند ماکویی

این گوسفند در آذربایجان غربی و شرقی پرورش داده می شود اما زیستگاه اصلی آن شهرستان مرند است و به دلیل وجود آب و هوای معتدل و مرطوب و کوهستانی شهرستان مرند و پرورش گوسفند ماکویی در این منطقه گوسفند ماکویی برای مناطقی که آب هوای معتدل و مرطوب و کوهستانی دارد مناسب پرواربندی است.

تولید گوشت و پشم زیاد گوسفندان ماکویی

این نوع گوسفندان دارای پشمی مناسب و مرغوب هستند تا جایی که قوچ های ماکویی نزدیک دو نیم تا سه کیلوگرم و بره های ماکویی از 850 گرم تا یک کیلو و صد گرم پشم تولید می کنند که باز هم به نوع نر و ماده بودن و سن گوسفند بستگی دارد . البته تولید گوشت گوسفند ماکویی هم بالا است تا جایی که قوچ های دارای سن چهار و پنج سال هستند بالغ بر 140 کیلوگرم وزن و 75 کیلوگرم وزن لاشه آنهاست و حتی بره های ماکویی که سن یک سالگی دارند و مناسب پرواربندی هستند نزدیک به صد کیلوگرم وزنشان است.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *