نحوه تشخیص زمان آبستنی و بهترین زمان بارداری گوسفندان

همانطور که می دانید که تمامی گوسفندان هم زمان آبستنی دارند و به همین دلیل شما باید بتوانید زمان بارداری گوسفندان را تشخیص دهید که البته امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی کار سختی نیست. از این جهت ما در این مقاله نحوه تشخیص زمان آبستنی با سونوگرافی و بهترین زمان بارداری گوسفندان را برای شما توضیح خواهیم داد.

سونوگرافی روشی عالی برای فهمیدن زمان آبستن گوسفند

با اینکه می توان با استفاده از سونوگرافی به خوبی از زمان آبستن گوسفند مطلع بود اما عوامل دیگری وجود دارد که نشان دهنده زمان آبستن است که در به شرح زیر می باشد.

  1. استفاده از روش teasing
  2. استفاده از قوچ های وازکتومی
  3. بپوپستی جدار واژن گوسفند در روز 40 آبستنی
  4. اندازه گیری برخی از هورمون ها چون پروژسترون بعد از 20 روز آبستنی
  5. انجام معاینات دستی چون رکتوم یا رادیوگرافی

بهترین فصل زایمان گوسفندان

هر میش پس از اینکه با قوچ عملیات جفتگیری را انجام می دهند و دوران آبستنی یا همان حاملگی گوسفند به پایان می رسد در طول زایمان سه مرحله دارد که شامل موارد زیر است.

  1. مرحله اول در آمدن بره از رحم گوسفند
  2. مرحله دوم در آمدن مانده پردهای جنین و نیز خون و جفت از رحم
  3. مرحله سوم آماده سازی برای دوره آبستنی جدید که جزو عملیات پس از دوره زایمان می باشد.

 

به این نکته توجه کنید که حتی می توان فصل زایمان گوسفندان را به یک فصل خارج از تولید مثل انتقال دارد و به این صورت اتفاق می افتد که قرص های کاشتی را در بازار وجود دارد بخرید و آنرا به گوسفندان بدهید تا به آنها فصل جفتگیری را القا کند.

پس از اینکه زایمان گوسفند انجام می شود واژن گوسفند شل می شود و سرویکس باز می شود و از این طریق انواع باکتری ها وارد بدن گوسفند می شود اما برای از بین رفتن باکتری ها گوسفند پس از زایمان اقدام به ترشح ماده ای می کند. برای خرید بهترین گوسفند سالم تنها کافیست از دام قائم گوسفند خریداری کنید و با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *