نحوه تولید مثل در گوسفند

آنچه مشخص است این است که برخی از اوقات اقدام به خرید نژادی از گوسفند می کنیم که قدرت چندقلوزایی بالایی داشته باشد تا با پرورش آنها بتوانید سود زیادی بدست آورید. اما مسلما شاید برای شما جالب باشد که بدانید زمان جفتگیری تا زایمان گوسفندان چقدر طول می کشد. باید به شما بگوییم که تولید مثل در گوسفند زنده به مانند گاو و بز انجام می شود و تعداد بره های که به دنیا  می آورد به مانند انسان متفاوت است و ممکن است یک بره یا بیش از سه بره به دنیا بیاورند.

سن بلوغ گوسفندان

به طور معمول میش در سن شش تا هشت ماهگی به بلوغ می رسد و می تواند عمل جفت گیری با آن شروع شود در صورتی که سن بلوغ قوچ چهار تا شش سالگی است. جالب است بدانید که گوسفندان هم به مانند زنان چرخه پریودی دارند که 17 روزه است و تنها سی ساعت طول می کشد. در این زمان میش ها با منتشر کردن بویی به نام فرومون باعث تحریک قوچ ها و حس شهوت آنها می شود تا عمل جفتگیری انجام شود.

مدت زمان بارداری گوسفندان

از زمان جفت گیری گوسفندان تا زایمان گوسفند 5 ماه به طول می انجامد البته تنها شش هفته قبل از زایمان گوسفند مشخص می شود که میش باردار است و چوپان می تواند بفهمد و باید اقدامات لازم برای وضع حمل را انجام دهد. تنها علائم بارداری گوسفندان دراز کشیدن ناگهانی، چرخیدن آنها است که کاملا طبیعی است.

تعداد زایمان گوسفندان در سال

باید به شما بگوییم که تعداد زایمان گوسفندان بستگی به نوع نژاد گوسفند هم دارد. برخی از گوسفندان در سال چند بار زایمان انجام می دهند.

زمان زایمان گوسفندان

زمان زایمان معمولا فصل زمستان است اما برخی از نژادها چون نژاد گوسفند زل در فصل پاییز زایمان رخ می دهد.

 


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *