نحوه دوقلو زایی گوسفندان با روش جیره فلاشینگ

هنگامی که می خواهید به کار پرواربندی گوسفند بپردازید مسلما اولین سوال که به ذهن شما می رسد این است که بهترین نژاد گوسفند چند قلو زا را بخرید و آنرا پرورش دهید. باید به شما بگوییم که بهترین نژاد گوسفند چندقلوزا در جهان گوسفند رومانف است که حتی رکورد زایش 9 قلو هم داشته است. اما اگر حتی گوسفندان شما  از نژاد چند قلو زا نیست به راحتی می توانید نحوه دوقلو زایی گوسفندان با روش جیره فلاشینگ در این مقاله انجام دهید.

جیره فلاشینگ گوسفندان چیست؟

برخی از گوسفندان به مانند نژاد گوسفندان افشاری قدرت دوقلوزایی دارند اما اگر شما می خواهید هر نژاد گوسفندی را پرورش دهید. باید به شما بگوییم که برای اینکه میش از قابلیت دو قلوزایی بهره مند باشد باید جیره فلاشینگ را  انجام دهید.

معاینه گوسفندان قبل از انجام فلاشینگ

شما باید قبل از اینکه اعمال فلاشینگ را اجرا کنید گوسفندان را توسط  دامپزشک معاینه کنید و اگر مبتلا به بیماری های انگلی یا آنتروتوکسمی هستند با زدن واکسن ضد انگل یا واکسن آنتروتوکسمی مراحل اولیه کار را انجام دهید.

یکی از کارهای مهم جیره فلاشینگ تغذیه گوسفندان با علوفه های کم ارزش و زدن مداوم واکسن آنتروتوکسمی به گوسفندان در طی ده روز می باشد. به واقع بیماری آنتروتوکسمی به دلیل پرخوری گوسفند شکل می گیرد به همین دلیل می گوییم واکسن بزنید.

مرحله به مرحله انجام جیره فلاشینگ گوسفندان

  1. در اولین مرحله در طی ده روز گوسفندان را از مراتع کم علوفه غنی کنید و محل چرای گوسفندان مراتع فقیر باشد.
  2. در مرحله دوم در طی پانزده روز به گوسفندان یونجه تازه و مواد دانه ای مانند جو و تریتیکاله بدهید. اما در سیزدهیم روز از این مرحله قوچ ها را در کنار میش بگذارید و این به مدت سه روز باید انجام شود بدون اینکه تماسی باهم داشته باشند.
  3. مرحله نهایی بعد از پانزده روز حال می توانید قوچ ها را به میان میش ها رها کنید تا کار خود را انجام دهند و تغذیه دام ها را به حالت قبل برگردانید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *