نحوه چاق شدن گوسفندان و بره ها با مواد غذایی مناسب

آنچه مشخص است تمامی دامداران با خرید بره ها و گوسفندان به دنبال پرواربندی گوسفندان هستند تا بتوانند پس از یک دوره معین و خوراندن مواد غذایی در دوره صد روزه گوسفندان چاق را بدست بیاورند و با فروش آنها سوددهی بالایی را بدست بیاورند. اما حتما شما باید بتوانید با تغذیه مناسب تمامی گوسفندان و بره ها را به خوبی پرورش دهید.

مواد غذایی مناسب برای پرورش گوسفندان

تمامی گوسفندان برای رشد بهتر نیاز به انواع ویتامین ها، پروتیین ها و مواد مغذی و معدنی دارند و حتی وجود نمک باعث فراهم شدن کلسیم، فسفر و ید و آهن مورد نیاز بدن گوسفندان می شود. اما توجه به این نکته که هر مقدار از مواد غذایی چه فوایدی دارند در این مقاله توضیح داده می شود.

خواص دانه جو در تغذیه گوسفندان

دانه جو مقدار زیادی انرژی دارد که به صورت بلغوری به گوسفندان داده می شود.

خواص استفاده از کنجاله سویا در چاق شدن گوسفندان

کنجاله های روغنی چون کنجاله سویا، کنجاله تخم پنبه جز مواد پروتیینی هستند که برای رشد گوسفندان لازم است.

فواید استفاده از تفاله و ملاس چغندر

به مواد مازاد کارخانه های قندی تفاله و ملاس چغندر گفته می شود که با خوراندن آن به گوسفندان مقدار مواد قندی بدن آنها فراهم می شود.

مواد معدنی چون نمک باعث فراهم شدن میزان ید و آهن ، فسفر، سدیم، کلسیم بدن گوسفند می شود و ضروری است پس از هر بار خوراندن یونجه، علوفه و جو و کنسانتره مقداری نمک به گوسفندان داده شود.

عوارض اخته کردن بره ها و گوسفندان

برخی از عشایر قدیمی با اخته کردن گوسفندان و بره های نر به نوعی هورمون جنسی آنها را از بین میبرند و فکر می کنند که با این روش باعث چاق شدن آنها می شود اما باید به شما بگوییم که بره های نر به دلیل وجود هورمون جنسی رشد بیشتری از بره های ماده دارند پس اخته کردن برای آنها ضرر دارد.

مواد تغذیه ای مناسب برای گوسفندان نژاد مهربان

برای هر راس دام گوسفند نژاد مهربان ۱۳۰۰ گرم مواد خوراکی نیاز است که از این بین ۷۸۰ گرم کنسانتره و ۵۲۰ گرم علوفه وجود دارد. برای ماه دوم مقدار کنسانتره به ۱۲۸۰ گرم و مقدار یونجه به ۳۲۰ گرم می رسد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *