نکات رعایت شده هنگام زایمان میش ها

با اینکه دامداران با مشاهده شکمبه میش ها از باردار بودن آنها متوجه می شوند اما ممکن است زمان دقیق زایمان میش ها را ندانند. از این رو بهتر است با توجه به یک سریع علائم که میش ها نشان می دهند از زمان زایش میش ها مطلع شوید تا در صورت نیاز به آنها کمک کنید. شروع زایش میش ها با رها سازی کورتیزول جنینی آغاز می شود که در آن باعث تغییر جفت و تبدیل پروستروژن به استروژن می شود، یک روز قبل از زایمان پستان های میش متورم می شود. اگر گوسفند شما هنگام زایش دچار مشکل شده است بهتر است مقاله را تا آخر بخوانید تا نکات رعایت شده هنگام زایمان میش ها به خوبی فرا بگیرید.

علائم و نشانه های زمان زایمان میش ها

  1. متورم شدن پستان میش ها
  2. بی قراری و کوبیدن پا توسط میش ها

در این هنگام بهتر است میش ها را به یک جای مخصوص ببرید تا هنگام بدنیا آمدن بره هم ارتباط خوبی بین مادر و بره باشد و هم بره زیر پای دیگر گوسفندان لگدمال نشود.

نکات مهم هنگام زایش میش ها

  • ممکن است میش باردارد به دلیل اینکه جوان است یا چاق است در زایش نیاز به کمک داشته باشد و برای آن زایمان سخت باشد پس به آن کمک کنید تا بره را به دنیا بیاورد.
  • از وارد کردن استرس به دام جلوگیری کنید.
  • هنگام به دنیا آمدن بره ابتدا دست ها و سپس بینی بره بیرون می آید.

مدت زمان زایمان طبیعی میش ها بین 30 تا 45 دقیق است که اگر دوقلوزایی بره ها رخ دهد این بین هر بره به فاصله ده تا بیست دقیقه متولد می شود. در انتها خروج جفت از میش نزدیک به 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

نحوه کمک کردن به میش ها برای بدنیا آمدن بره ها

  1. قبل از هر چیزی دست های خود را با محلول ضدعفونی شسته و با روغن معدنی چرب کنید.
  2. یکی از مشکلات که هنگام زایش رخ می دهد چرخش دست ها یا سر به داخل رحم است. پس با وارد کردن دستهای خود داخل رحم میش به آنها کمک کنید که ابتدا دستهای بره بیرون بیاید و سپس گردن بره بیرون بیاید.
  3. در صورت طول کشیدن مدت زمان زایمان ممکن است سر بره متورم شود. که بهتر است با طناب دستهای بره را ببندید و با دست خود کمک کنید تا سر بره بیرون بیاید.

توجه داشته باشید که ممکن است هنگام بیرون آمدن بره با تنگی نفس مواجه شوند که دلیل آن وجود مایعات داخل دهان بره است با یک فشار کوچک روی دنده های بره باعث بیرون آمدن مایعات از داخل دهان و بینی بره شوید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

1 دیدگاه

داود · ژانویه 8, 2020 در 3:45 ب.ظ

Ali book manager MacBook komakam lard

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *