هزینه نگهداری از تلیسه ها باید به گونه ای باشد که هم تغذیه آنها در حد متعادل و لازم  تامین شود و هم بازده خوراک را در آنها افزایش یابد. برای بسیاری از دامپروران و پرورش دهندگان تلیسه ها این سوال مطرح است که چگونه میتوان هزینه نگهداری از تلیسه ها را کاهش داد؟ در این مطلب میخواهیم شما را با روش هایی کاربردی و کم هزینه برای کاهش هزینه نگهداری از تلیسه ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

هدر رفت خوراک دام در انبار را به حداقل برسانید:

یکی از بهترین روش های کاهش هزینه های نگهداری از تلیسه ها کاهش میزان هدررفت و اتلاف خوراک آنها در انبار است که از هزینه های اقتصادی شما نیز بسیار میکاهد. بسته بندی صحیح علوفه ها در هنگام برداشت از مزارع و پوشش دهی آنها در هنگام انبار کردن از فساد آنها جلوگیری کرده و طبیعتا از هزینه های احتمالی میکاهد. مدیریت و نظارت دقیق بسته بندی و انبار کردن علوفه ها و تجهیزات مناسب برای جابجایی آنها یکی از مهمترین مواردی است که باید دامداران در نظر داشته باشند.

هزینه نگهداری از تلیسه ها

مواد غذایی دام باید به انداره نیاز باشد:

مواد غذایی و علوفه موجود در انبار باید به اندازه نیاز دام باشد تا از ماندن و فاسد شدن مواد غذایی در انبار جلوگیری شود. آخور تلیسه ها باید به شکلی باشد که مواد غذایی آنها کمترین هدررفت را داشته باشد. بهتر است از دادن خورکی های حجیم به تلیسه ها خودداری کنید زیرا آنها در هنگام خوردن علوفه ها عادت دارند خوراک را به پشت سر خود پرتاب کنند و در صورت حجیم بودن علوفه ها مقدار بیشتری از آنها هدر خواهد شد.

در تغذیه تلیسه ها زیاده روی نکنید:

تلیسه ها برای رشد بهتر خود به مقدار مشخصی از مواد معدنی، پروتئین ها و ویتامین ها نیاز دارند اما نباید در این امر زیاده روی کرد. در ۱۲ هفته اول پس از تولد گوساله ها را با جیره های پر پروتئین تغذیه نمایید تا رشد کافی را داشته باشند اما پس از این زمان میزان پروتئین را باید کاهش داد. به طور کلی در زمان پس از شیرگیری و در سنین کمتر از ۶ ماه دام باید ۱۷ تا ۱۸ درصد پروتئین، تلیسه های غیر آبستن با سن بیشتر از ۶ ماه باید ۱۵تا ۱۶ درصد پروتئین و تلیسه های آبستن ۱۳ تا ۱۴ درصد پروتئین دریافت نمایند.

از علوفه های ارزان یا مجانی نیز استفاده کنید:

یکی دیگر از راهکارهای کاهش هزینه های نگهداری از تلیسه ها استفاده از جیره های ارزان است. برای مثال میتوانید از علوفه های دردسترس یا علوفه هایی که در اطراف محل نگهداری دام ها کشت می شوند استفاده نمایید تا مقداری از هزینه تهیه جیره غذایی تلیسه ها کاهش یابد.

تهیه جیره های غذایی مقرون به صرفه:

برای رشد ایده آل تلیسه ها باید یک جیره مقرون به صرفه و در عین حال کامل برای آنها تهیه کنید که برای افزایش وزن روزانه گوساله نیز کافی باشد. یک گوساله باید به طور روزانه افزایش وزنی در حدود ۸۲۰ تا۸۶۰ گرم داشته باشد. برای تهیه یک جیره غذایی مناسب باید به قیمت کلی جیره بیش از قیمت اقلام خوراکی توجه داشت. در واقع مقایسه قیمت کلی جیره ها با هم صحیح تر از مقایسه اقلام خوراکی است. برای مثال اگر بخواهیم بین کنجاله سویا و بقایای حاصل از آبجوکشی یکی را انتخاب کنیم بهتر است به سراغ دومی برویم. هر چند کنجاله سویا ارزان تر از بقایای آبجوکشی است اما انتخاب دومی برای تغذیه دامها به صرفه تر خواهد بود زیرا این مواد علاوه بر مواد خشک حاوی مواد با ارزش دیگیر نیز میاشد که در کل جیره را ارزان تر میکند.

هزینه نگهداری از تلیسه ها

آبستن شدن تلیسه ها:

آبستن شدن زودتر از موعد تلیسه ها راهکار بسیار مناسب برای کاهش هزینه های نگهداری از آنهاست. اگر تلیسه ها ۱ یا ۲ ماه زودتر از موعد آبستن شوند هزینه ها به طرز موثری کاهش خواهند یافت. این راهکار هنوز در ایران مورد آزمایش قرار نگرفته اما طبق تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کرنل آبستی زودتر از موعد تلیسه ها میتواند به اندازه ۱۰۰ دلار در ماه از هزینه های نگهداری هر تلیسه بکاهد. برای این کار باید یک دوره انتظار اختیاری ۱۳ ماهه در نظر بگیرید و در این زمان تلیسه ها را باید به صورت همزمان تلقیح کنید. این برنامه باید به گونه ای اجرا شود که ۹۰ درصد تلیسه ها تا ۲ ماه بعد از این دوره تلقیح شده باشند.

دسته‌ها: پرورش گاو

فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *