چگونه پرواربندی گوسفند را انجام دهیم؟

با افزایش جمعیت در هر کشوری نیاز به پرواربندی گوسفند برای تامین میزان گوشت گوسفند و دیگر دام ها کاملا حس می شود. به همین جهت شما باید بتوانید به روش صحیح کار پرورش گوسفندان را انجام دهید تا علاوه بر تامین میزان گوشت مصرفی در تنها یک دوره سه تا چهار ماهه میزان سود قابل قبولی بدست آورید.

پرواربندی گوسفندان به چهار دسته تقسیم می شود و شامل پرواربندی شیری، پرواربندی به روش مرتع ، پرواربندی بره ، پرواربندی گوسفندان پیر انجام می شود که برای بدست آوردن سود قابل قبول بهتر است از پرواربندی گوسفندان پیر صرف نظر کنید.

روش های پرواربندی گوسفندان

گوسفندان به صورت کلی با توجه به نحوه پرورش و محل نگهداری به دو صورت پرورش داده می شوند.

 1. پرواربندی در محیط محصور که خود به دو دسته تقسیم می شود که یکی شامل محیط محصور با حفاظ نگهداری و با سقف مسقف است و دیگری محیط محصور بدون سقف مسقف و با حفاظ نگهداری است.
 2. پرواربندی در محیط آزاد و مرتع که به دلیل استفاده از مرتع و با بردن گوسفندان به چرا میزان هزینه دام کمتر می شود اما در عین حال به دلیل افزایش راهپیمایی وزن آنها پایین تر خواهد بود.

نکات مهم هنگام انجام شغل پرورش گوسفند

 1. به هنگام خرید بره ها توجه کنید که در چه زمانی بره ها را خریداری کنید زیرا در زمستان به دلیل اینکه زمان پرواربندی بره ها است قیمت آنها بالاست در صورتی که بهار بهترین فصل خرید و فروش بره است که با قیمت مناسب می توانید خرید کنید.
 2. حتما به این نکته توجه کنید که پرورش بره با اینکه سختی خود را دارد اما سود خیلی زیادی نسبت به پرورش گوسفندان مسن و پیر دارد.
 3. انتخاب گوسفندان با سرعت رشد بیشتر مهم است مثلا گوسفندان نژاد کردی ، مغانی و شال نسبت به دیگر گوسفندان نژاد ایران سرعت رشد بیشتری دارند.

مزایای پرورابندی گوسفندان

 1. کسب سود دامپروری تنها با سه یا چهار ماه
 2. ایجاد کار آفرینی
 3. حفظ محیط زیست
 4. تولید گوشت بیشتر با تغذیه و انجام روش های چاق کردن گوسفندان

حتما به این نکته توجه کنید در زمان پرورش و کار پرواربندی گوسفندان باید به موقع دارو ضد انگل و آنتروتوکسمی به گوسفندان داده شود و علاوه بر این تغذیه مناسب خیلی اهمیت ویژه ای برای چاق کردن گوسفندان دارد.

نکات رعایت شده برا محل نگهداری گوسفندان

 1. احداث طویله و محل نگهداری در بالاترین ارتفاع منطقه
 2. ساخت طویله باید طوری باشد که بر خلاف وزش بادهای موسمی باشد.
 3. اندازه گیری میزان هوا و تهویه دام خیلی مهم است.
 4. حتما محل نگهداری گوسفندان به دور از محل سکونت انسان ها باشد زیرا بیماری های گوسفندان ممکن است به شما سرایت کنند که بیماری انگل مگس یا همان میاز هم از این دسته شمرده می شود.
 5. به طور مرتب محل نگهداری ضد عفونی شود
 6. محل انبار کردن علوفه های گوسفندان باید نزدیکی آنها باشد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *