گوسفند نژاد دورست هورن

گوسفند نژاد دورست هورن

گوسفند نژاد دورست هورن یکی از مشهورترین و بهترین نژادهای گوسفند در جهان است. این گوسفندان بومی جنوب انگلستان بوده و یکی از مشهورترین نژاد گوسفندان شیری در این کشور بوده اند. خاستگاه اصلی این گوسفندان به جنوب انگلیس و مناطق دورست و سامرست برمیگردد و به همین دلیل این گوسفندان برای پرورش در دشت و جلگه بسیار مناسب هستند.

تاریخچه پیدایش این نژاد به چند قرن قبل باز میگردد. زمانی که سربازان ارتش اسپانیا وارد کشور انگلیس شدند تعدادی گوسفندان مرینوس را با خود به جنوب غربی انگلیس بردند که از آمیختگی این نژاد با گوسفندان نر شاخ دار بومی گوسفندان نژاد دورست هورن بوجود آمد. به مرور پرورش این گوسفندان در مناطق مختلف جنوب انگلیس مخصوصا در مناطق درست، سامرست، دوون و ولز نیز رایج شد.

در حال حاضر گوسفند نژاد دورست هورن بدون شاخ نیز وجود دارد که نتیجه انجام یک جهش ژنتیکی در آزمایشگاه متعلق به دانشکده ایالتی کارولینای جنوبی (سال ۱۹۵۱) بودند که در طی عمل موتاسیون یا جهش ناگهانی بوجود آمده و هم اکنون به عنوان گونه بی شاخ دورست هورن شناخته می شوند.

گوسفندان دورست هورن گوسفندانی گوشتی بوده و هم قوچ نر و هم میش آنها دارای شاخ هستند.

ویژگی های ظاهری:

بدن این گوسفندان اغلب زرد رنگ بوده و صورت و گوش های آنها سفید است. پشم بدن این نژاد نیز سفید رنگ بوده و گوش و صورت آنها فاقد پشم است. این گوسفندان دارای سری پهن و پر و پوشیده از پشم در ناحیه پیشانی هستند و گوش هایی نازک و متوسط دارند.

گردن این گوسفندان کوتاه و گرد بوده و در قوچ های این نژاد بسیار عضلانی و قوی است. سینه پر و به سمت جلو آمده، زیر شانه پر و ممتد با شانه، پشت و کمر پهن و دراز برخی از ویژگی های ظاهری این نژاد است.

از دیگر خصوصیات ظاهری برجسته این نژاد میتوان به کپلی پر، پهن، عمیق و عضلانی و دنده هایی قوس دار و با انحنای متناسب اشاره کرد. دم این گوسفندان پهن، عضلانی و پهن بوده و ساق هایی مستقیم و پوشیده از پشم با طول متوسط دارند. پشم گوسفند نژاد دورست هورن نیز متراکم و محکم است.

ویژگی های وزنی گوسفند دورست هورن:

وزن قوچ در هنگام بلوغ: ۸۵ تا ۱۲۵ کیلوگرم

وزن گوسفند ماده در هنگام بلوغ: ۶ تا  ۸۵ کیلوگرم

گوسفند نژاد دورست هورن

ویژگی های تولید مثلی گوسفند دورست هورن:

گوسفند نژاد دورست هورن وتوانایی تولید مثلی بالایی دارد و در تمام طول سال قادر به جفت گیری است. درصد بره زایی در این نژاد تقریبا ۱۵۰ تا ۱۶۰ درصد است که نشان میدهد میزان دوقلوزایی در میش های دورست بیش از تک قلوزایی است.

گوسفند دورست هورن از نظر تولید پشم نیز ممتاز می باشند. تولید پشم سالیانه به ازای هر راس گوسفند دورست هون ۲٫۲۵ تا ۴ کیلوگرم بوده که درصد خلوص آن نیز ۵۰ تا ۷۰ درصد است.

طول پشم این گوسفندان  6 تا ۱۰ سانتی متر طول و ۲۷ تا ۳۲ میکرون قطر دارد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *