گوسفند نژاد رامنی یکی از مشهورترین نژادهای گوسفند در جهان است که به نام های رامنی مارش یا گوسفند کنت نیز شناخته می شود. زیست بوم اصلی گوسفند نژاد رامنی منطقه رامنی مارش انگلستان باز میگردد که یکی از مناطق بارانی این کشور است. این گوسفندان به دلیل داشتن ویژگی های برجسته و متعدد برای پرورش در اغلب نقاط جهان مخصوصا در مناطق بارانی بسیار مناسبند.

گوسفند رامنی یک گوسفند بسیار مقاوم است!

بهترین ویژگی گوسفند رامنی مقاومت بالای او در برابر بیماری های مختلف است. این گوسفندان مقاومت بسیار خوبی در برابر بیماریهای پیتن یا عفونت سم یا فوت رات و همچنین کپلک کبدی داشته و از این منظر منحصر به فرد هستند.

گوسفندان رامنی جزء گوسفندان پشم درازند!

گوسفندان رامنی اولیه از گوسفندان پشم ضخیم بودند اما دامپروران انگلیسی در ابتدای سال های ۱۹۰۰ گوسفندانی جدید از تلاقی میش های نژاد رامنی با قوچ های لای سیستر بوجود آوردند که ویژگی های این نژاد را اصلاح کرده و بهبود بخشید.

گوسفندان رامنی فعلی گوسفندان اصلاح شده ای هستند که دیگر جزء گوسفندان پشم دراز به حساب می آیند. پشم درازی این گوسفندان به سازگاری آنها با مناطق بارانی و مرطوب نیز برمیگردد. گوسفند نژاد رامنی نسبت به دیگر نژاد های پشم دراز ساق هایی کوتاه تر و وزن کمتر و بدنی بلوکی دارد. همچنین تار پشم این گوسفندان نسبت به دیگر گوسفندان پشم دراز کوتاه تر و ظریف تر است.

خصوصیات ظاهری گوسفند رامنی

بر روی پیشانی اغلب این گوسفندان طره ای از پشم و بر روی گونه های آنها تارهای کوتاه پشم دیده می شود. صورت این گوسفندان سفید رنگ بود و سم، پوزه و لب هایشان تیره رنگ است. گوسفندان رامنی دارای سری پهن و مسطح و پوشیده از مو یا پشم بوده و پیشانی و صورت بزرگی دارند. صورت این گوسفندان و گردن این گوسفندان عضلانی بوده و پهن است.

گوسفند نژاد رامنی دارای پوزه ای مربعی شکل و گسترده به منخرین باز و پهن است و چشمانی بزرگ و درخشان دارد. سینه پهن و عمیق، شانه های پهن و پشت راست و پهن از دیگر خصوصیات ظاهری این گوسفندان است. این گوسفندان دارای کپلی پهن و دنده هایی قوس دار هستند. هم قوچ و هم میش این نژاد فاقد شاخ هستند. گوسفندان رامنی دارای ساق هایی کوتاه و محکم و تیره رنگ، پوستی نرم و شاداب و پشم هایی نرم و یکنواخت هستند.

گوسفند نژاد رامنی

خصوصیات وزنی گوسفند رامنی

میانگین وزن قوچ نژاد رامنی در هنگام بلوغ بین۱۰۰ تا ۱۲۵ کیلوگرم و میانگین وزن میش رامنی در هنگام بلوغ بین ۸۵ تا ۱۰۰ کیلوگرم است.

خصوصیات تولیدی گوسفند رامنی

شیردهی این نژاد نسبت دیگر گوسفندان شیری مشهور مانند دورست هورن کمتر بوده و به طور کلی از نظر تولید شیر متوسط است. تولید پشم در این نژاد بسیار قابل توجه است به طوری که میانگین تولید سالانه پشم آن بین ۵ تا ۶ کیلو می باشد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *